czwartek, 12 wrzesień 2019 10:16

Zmarł prof. Jan Łopuski

Napisał

10 września w wieku 102 lat zmarł prof. Jan Łopuski, były dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, syn właściciela majątku Strzegocice.

Jan Łopuski urodził się 3 stycznia 1917 r. w Strzegocicach. Przed wybuchem II wojny światowej ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Walczył w kampanii wrześniowej, a następnie służył w Armii Krajowej. Był więźniem łagrów, a po wojnie znajdował się w kręgu zainteresowań organów bezpieczeństwa.

Po kilkuletniej pracy w przedsiębiorstwach handlu zagranicznego zajął się nauką. Był wykładowcą polskich uczelni. Profesor Jan Łopuski był wybitnym znawcą prawa morskiego i prawa ubezpieczeń. Ostatnie lata życia spędził w Gdyni. 

Dwa lata temu społeczność Strzegocic przyłączyła się do świętowania setnych urodzin prof. Jana Łopuskiego, między innymi wystawiając przedstawienie “Nasza mała Ojczyzna”, nawiązujące do historii Strzegocic, ściśle związanej z dworem, którego właścicielem był Czesław Łopuski, ojciec Jana. Do dworu przylega park, z którego często korzystają uczniowie szkoły w ramach lekcji przyrody, wychowania fizycznego czy harcerskich zbiórek.

Info: UM w Pilźnie

Czytany 534 razy
Odsłon artykułów:
13630718

Odwiedza nas 86 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…