poniedziałek, 26 sierpień 2019 18:02

Zakończyła się tarnowska pielgrzymka

Napisał

Mszą św. na jasnogórskich wałach zakończyła się 37. Piesza Pielgrzymka Tarnowska. Przez dziewięć dni szło ponad osiem tysięcy osób, a na Jasną Górę weszło o wiele więcej, bo ludzie dojeżdżali podczas weekendu.

Pielgrzymów powitał o. Jan Potyralski, podprzeor jasnogórski. W Mszy św. uczestniczyli pielgrzymi i liczne delegacje z parafii diecezji tarnowskiej.

„Apelujemy i domagamy się, by szanowano naszą wrażliwość religijną; by szanowano to, co jest dla nas najświętsze! Mamy do tego pełne prawo, i żadna poprawność ideologiczna czy polityczna nie może nam odebrać tego prawa” - powiedział w homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż. Biskup mówił też, że różne raporty stwierdzają jasno, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej prześladowaną religią na świecie. Biskup tarnowski Andrzej Jeż dziękował pielgrzymom za trud. 

Mszę św. koncelebrowali bp Stanisław Salaterski, bp Leszek Leszkiewicz i wielu kapłanów z diecezji tarnowskiej.

Najmłodszy pielgrzym miał cztery miesiące, a najstarszy 86 lat. Na pielgrzymce były cztery śluby, pątnicy modlili się i wspierali misje, były prymicje, modlitwa za Ojczyznę i adoracja Najświętszego Sakramentu. W 37. PPT uczestniczyło ponad 160 kapłanów, 11 neoprezbiterów, 11 diakonów, 50 kleryków, 44 siostry zakonne i 2 braci zakonnych. Wiele osób było zaangażowanych w organizację, ponad 80 działało w samym zaopatrzeniu. Na szlaku było ponad 50 kierowców, 85 kwatermistrzów, 7 lekarzy, 95 pielęgniarek, ponad 20 osób z pomocy medycznej, 2 ratowników medycznych, 216 porządkowych.

37. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę odbyła się pod hasłem „Parafia wspólnotą uczniów Chrystusa”.

Materiały pielgrzymkowe przygotował ks. dr hab. Andrzej Michalik w oparciu o „Listy do Siedmiu Kościołów” z Apokalipsy św. Jana. Kazania głosił na szlaku bp Stanisław Salaterski, który szedł razem z pielgrzymami.

W pielgrzymce uczestniczyli także pątnicy m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Czech, Niemiec, Włoch, Chorwacji, Słowacji, Peru i Argentyny.

Więcej informacji, fotogalerie, relacje filmowe: Portal Diecezji Tarnowskiej.

Czytany 398 razy
Odsłon artykułów:
13615395

Odwiedza nas 328 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…