środa, 21 sierpień 2019 10:57

Akcja "Trzeźwy poranek"

Napisał

Jedenastu nietrzeźwych kierowców zatrzymała tarnowska drogówka w ramach akcji „Trzeźwy Poranek”.

Trzeźwy poranek to działania tarnowskich policjantów ukierunkowane na wyeliminowanie z ruchu drogowego wszystkich kierowców, którzy wsiadają za kierownicę po spożyciu alkoholu. Za nami długi sierpniowy weekend, podczas którego trzykrotnie policjanci przeprowadzili tzw. przesiewowe kontrole trzeźwości. Pierwszy miał miejsce w poniedziałek 12 sierpnia, kolejny w piątek 16 sierpnia i ostatni w poniedziałek 19 sierpnia br. Na przebadanych niemal 3500 kierowców, aż 11 z nich prowadziło pojazd mechanicznych pod wpływem alkoholu. Sześciu kierowców zostało zakwalifikowanych jako nietrzeźwi (powyżej 0,5 promila), a pięciu popełniło wykroczenie (pomiędzy 0,2-0,5 promila). Wobec wszystkich kierowców zostały wszczęte postępowania i zatrzymane prawa jazdy. Nietrzeźwych kierowców czekają surowe konsekwencje; utrata prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów na trzy lata, grzywna minimum 5000 złotych, a nawet kara pozbawienia wolności do lat 2.

Ponieważ w dalszym ciągu kierowcy lekceważą zakaz prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, takie akcje będą prowadzone systematycznie. Szczególnie należy się ich spodziewać w poniedziałki po weekendzie, w którym obchodzone są popularne imieniny.

Należy pamiętać, że im więcej alkoholu spożyliśmy, tym dłużej trwa neutralizowanie tej substancji w naszym organizmie. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie został ślad po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że kierujący jest w dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu.

Tarnowska policja informuje:

"Nie spożywaj alkoholu, jeżeli planujesz prowadzić pojazd. Nie proponuj alkoholu osobie, która zamierza prowadzić. Nie daj się namówić na jazdę samochodem z kierowcą, który pił alkohol!"

Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. Takie badanie można wykonać bezpłatnie w komisariatach miejskich policji w Tarnowie przy ul. Narutowicza oraz Ks. Indyka.

Info: KMP w Tarnowie

Reha Plus Fizjoterapia Ryglice

Czytany 456 razy
Odsłon artykułów:
13562748

Odwiedza nas 148 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…