poniedziałek, 19 sierpień 2019 19:39

Dożynki w Woli Lubeckiej

Napisał

Tegoroczne święto plonów gminy Ryglice miało miejsce w Woli Lubeckiej.

W niedzielę 18 sierpnia w Woli Lubeckiej odbyły się Dożynki Gminy Ryglice. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. Maryi Matki Bożej Opatrzności pod przewodnictwem ks. dziekana Marka Kuzaka, proboszcza parafii w Lubczy.

Następnie po korowodzie dożynkowym, starostowie Bożena Marcinek i Jerzy Kumięga wręczyli bochenek chleba gospodarzowi uroczystości burmistrzowi Pawłowi Augustynowi.

Później były przemówienia przybyłych gości m.in. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, ministra Pawła Ciećko.

Nieodzownym elementem wydarzenia w Woli Lubeckiej był Konkurs Wieńca Dożynkowego. Do konkursu stanęło aż 17 dzieł.

W tym roku wszystkie dzieła zostały nagrodzone. Wśród najlepszych znalazły się wieńce następujących delegacji:

- z wieńcem współczesnym: „Zalasowskie Przekupki” z Zalasowej i Joniny „Lipie Duże” 

- z wieńcem tradycyjnym: Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Nasze dzieci” z Zalasowej, Koło Gospodyń Wiejskich w Joninach przy współpracy z Sołtysem i Radą Sołecką, Stowarzyszenie „Koło Pań Rygliczanki”, Sołectwo Uniszowa.

Na dożynki powiatu tarnowskiego w Wojniczu pojedzie wieniec KGW z Jonin, a na dożynki województwa małopolskiego w Zakliczynie - wieniec "Naszych Dzieci" wykonany przez Martę Piątek.

Prace oceniała etnograf Maria Cetera i folklorysta Beata Rompała.

Podczas Dożynek wręczono ministerialne odznaczenia zasłużonym rolnikom oraz nagrody dla kół gospodyń wiejskich. Medale wręczono Andrzejowi Brzęczkowi, Romanowi Klucznikowi, Robertowi Onakowi oraz Michałowi Pędrak.

Na scenie wystąpił zespół W Kuźni u Kowala, uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Lubeckiej, zespół Lubczanie wraz z kapelą Spod Kokocza oraz KGW z Woli Lubeckiej.

"Na ręce wszystkich osób uczestniczących w organizacji dożynek gminy Ryglice, składam serdeczne podziękowania za przygotowanie tak wspaniałego wydarzenia - mówi burmistrz Paweł Augustyn. Do rolników z terenu naszej gminy kieruję szczególne słowa uznania, za całoroczny trud pracy na roli. Dożynki to przede wszystkim Wasze święto, które pozwala podsumować pracochłonny okres żniw. Tym bardziej dziękuję, za czas poświęcony wykonaniu wieńców dożynkowych, będących symbolem podziękowania Bogu za zebrane plony zbóż, a które wymagają wielu godzin zaangażowania w ich powstawanie. To dzięki Wam wielowiekowa tradycja wicia wieńców żniwnych jest nadal żywa" - dodał.

Na dożynkach było także sporo różnych atrakcji m.in. degustacje tradycyjnych potraw przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, skoki spadochronowe, koncert zespołu Andre, zabawa taneczna w wykonaniu zespołu Dysonans.

Zapowiedź wydarzenia

Więcej informacji i zdjęć: kulturaryglice.pl, ryglice.pl

Fot. Marta Piątek, Janusz Siemek, Bogdan Rzeszutko

Reha Plus Fizjoterapia Ryglice

Czytany 1508 razy
Odsłon artykułów:
13562704

Odwiedza nas 265 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…