poniedziałek, 10 czerwiec 2019 22:22

Małopolska Pamięta

Napisał

Rozpoczął się nabór wniosków do ogłoszonego po raz pierwszy konkursu „Małopolska Pamięta”. Jest to autorski projekt Anny Pieczarki z Zarządu Województwa, który polegać będzie na udzielaniu wsparcia finansowego samorządom lokalnym na działania w celu zachowania miejsc pamięci narodowej i martyrologii, będących świadectwem wydarzeń o szczególnym znaczeniu dla kształtowania się tożsamości narodowej Polaków.

Do tej pory województwo dofinansowywało prace konserwatorskie i restauracyjne dzieł sakralnych w ramach konkursu „Ochrona zabytków Małopolski” oraz rozdysponowywało pieniądze na kapliczki, figury świętych i krzyże przydrożne, aby zabezpieczane były przed nieuchronnym upływem czasu te wyjątkowe obiekty sztuki ludowej.

Teraz rusza nowy konkurs „Małopolska Pamięta”, którego pomysłodawcą jest Anna Pieczarka z Zarządu Województwa. Chodzi o odnowienie lokalnych miejsc pamięci narodowej i martyrologii, ale także o promowanie oraz zachęcenie władz samorządowych małopolskich gmin i powiatów do opieki nad obiektami małej architektury, posiadającymi wartość historyczną, ale i artystyczną.

Małopolska jest szczególnie doświadczona przez historię, a mieszkańcy naszego województwa wielokrotnie dawali przykład przywiązania do najważniejszych dla Polaków wartości, poświęcając za nie swoje zdrowie i życie. Nowy program, zatwierdzony przez zarząd województwa, ma na celu wsparcie działań dla ochrony obiektów i miejsc związanych z walkami dla odzyskania lub obrony niepodległości Polski, ale także tablic upamiętniających wydarzenia lub postacie historyczne oraz nagrobków osób, które walczyły o wolność narodową lub były ofiarami władz zaborczych bądź okupacyjnych - informuje Anna Pieczarka.

Dotacja w ramach konkursu może być udzielona na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane z uwzględnieniem zagospodarowania i uporządkowania najbliższego terenu wokół obiektu. Może wynieść maksymalnie 60 procent wartości przedsięwzięcia tj. 20 tys. zł. W tym roku w budżecie województwa na ten program zagwarantowano 500 tys. zł.

Więcej informacji: Starostwo Powiatu Tarnowskiego

Reha Plus Fizjoterapia Ryglice

Czytany 253 razy
Odsłon artykułów:
13557035

Odwiedza nas 450 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…