czwartek, 06 czerwiec 2019 12:01

Wieża wiertnicza w Jaworzu Górnym

Napisał

PGNiG rozpoczęło prace wiertnicze przy otworze badawczym w Jaworzu Górnym, które potrwają ok. pół roku. Planowana głębokość otworu to 4,5 km.

W ostatnim czasie pojawiła się dobrze widoczna, oświetlona nocą platforma wiertnicza. Obiekt o wysokości 56 m znajduje się na Górze św. Grzegorza w Jaworzu Górnym w gminie Pilzno w pobliżu kościoła w Gorzejowej w gminie Brzostek.

Właśnie w tym miejscu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczyna prace wiertnicze przy otworze badawczym Jaworze Górne-1, w oparciu o koncesję łączną na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz na wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego Wiśnicz - Tuchów 35/99/Ł.

Koncesja ta obejmuje obszar o łącznej powierzchni 1053 km2, w tym teren miast i gmin: Nowy Wiśnicz, Wojnicz, Czchów, Tuchów, Ryglice, Brzesko, Zakliczyn, Szerzyny, miasta Tarnów, Bochnia, gmin: Bochnia, Rzezawa, Lipnica Murowana, Dębno, Gnojnik, Tarnów, Skrzyszów, Pleśnia, Gromnik, Rzepiennik Strzyżewski w woj. małopolskim, miast i gmin: Pilzno, Brzostek, gmin: Jodłowa, Brzyska, Kołaczyce, Frysztak w woj. podkarpackim.

Jak poinformowało nasz portal PGNiG, głównym celem wspomnianego otworu jest uzyskanie przemysłowego przypływu węglowodorów z mułowcowo-piaszczystych i mułowcowo-ilastych utworów miocenu autochtoniczego pod utworami nasunięcia karpacko-stebnickiego. Podstawą do opracowania tego projektu były wyniki badań sejsmicznych z ostatnich lat, ponownie przetworzone i zinterpretowane, oraz analiza geologiczno-złożowa istniejących już otworów w najbliższej odległości od projektowanego odwiertu.

Na terenie gminy Pilzno PGNiG jest obecne od wielu lat. Pierwsze wiercenia były prowadzone już w latach 50. Znajdują się tutaj złoża gazu ziemnego Wygoda i Pilzno Południe, a także instalacja Kopalni Gazu Ziemnego Pilzno.

Zakładamy, że prace wiertnicze łącznie z planowanymi testami potrwają ok. pół roku. Planowana głębokość otworu Jaworze Górne-1 to 4500 m. Po zakończeniu wiercenia odbędą się testy eksploatacyjne. Po ich zakończeniu urządzenie wiertnicze zostanie zdemontowane. Demontaż urządzenia będzie możliwy najwcześniej w listopadzie lub grudniu 2019 r. - podaje PGNiG.Info: PGNiG SA

Foto: Dariusz Tyrpin - TyrpinFotografia oraz zdjęcie portalu Ryglice-okolice.pl

Czytany 1734 razy
Odsłon artykułów:
13557057

Odwiedza nas 155 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…