wtorek, 21 maj 2019 19:45

Zagrożenie powodziowe

Napisała

W związku z intensywnymi opadami deszczu burmistrz Ryglic ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy. W regionie jest podobnie.

Po analizie zagrożenia powodziowego podczas narady prezydium OSP w gminie Ryglice, burmistrz ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy Ryglice. Decyzja spowodowana była dzisiejszymi dużymi opadami deszczu i przewidywaniami o dalszych opadach.

Każda z gminnych jednostek OSP może dostarczyć worki z piaskiem, które można wykorzystać do zabezpieczenia zagrożonych podtopieniem budynków. W tym celu należy kontaktować się z poszczególnymi jednostkami OSP lub z komendantem gminnym OSP Wiesławem Siedlikiem pod nr tel. 698 365 745.

Wszystkie osoby mieszkające w pobliżu rzek i potoków proszone są o zachowanie szczególnej ostrożności.

Pogotowie obowiązuje od godz. 18.00 we wtorek, 21 maja 2019 roku do odwołania.

Według prognoz pogody intensywne opady deszczu mogą wystąpić aż do piątku. Lokalnie mogą wystąpić burze. W regionie ogłoszony jest 2 stopień zagrożenia w związku z opadami deszczu.

Stan wód na potokach jest wysoki, na rzekach jeszcze wieczorem nie był groźny, ale sytuacja staje się poważna. Stan alarmowy osiągnęły wszystkie potoki okolicy w godzinach 18 - 20.

Po godz. 20 stan ostrzegawczy osiągnęła rzeka Biała w Tuchowie dochodząc do 313 cm wysokości. Po godz. 21 to już 345 cm, a o godz. 22 372 cm, o godz. 22.30 382 cm, o godz. 23.00 390. Od północy notowany jest stan alarmowy. O godz. 7 dn. 22 maja jest już 458 cm, popołudniu po godz. 15 stan wynosi 442 cm a po godz. 20 449 cm. Poziom wody wzrasta, ale delta przyrostu systematycznie maleje. Natomiast może nastąpić kolejny przyrost po godz. 23.

Monitorowana Dulcza w Pilźnie od godz. 20 ma znacznie przekroczony stan alarmowy. 

Wieczór stany ostrzegawcze zanotowano w następujących miejscach:

Golanka rz. Biała

Trzcinica rz. Ropa

Jasło rz. Wisłoka

Braciejowa rz. Ostra

Lubaszowa rz. Biała

Cięzkowice rz. Biała

Labuzie rz.Wisłoka

W pogotowiu przeciwpowodziowym są jednostki straży w okolicy: gminie Tuchów, gminie Skrzyszów, gminie Szerzyny, gminie Jodłowa, gminie Pilzno.

Stale rośnie liczba interwencji strażackich do lokalnych podtopień m.in. budynków, jak np. zakładu komunalnego w Szerzynach, czy dróg. Utrudnienia wystąpiły m.in. na drodze Ryglice - Tarnów w Zalasowej, Skrzyszowie, Szynwałdzie, Ryglice - Tuchów w Tuchowie (trwają do godzin rannych), w Kowalowej, w Lubczy - Nadole, w Lubczy - Budyń, w Łowczowie.

Zniszczenia dotyczą także pól uprawnych i ogródków.

Artykuł może być aktualizowany

Strażacy z Lubczy w gotowości:

Czytany 6473 razy
Odsłon artykułów:
13557021

Odwiedza nas 386 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…