wtorek, 07 maj 2019 19:19

Bomby na uczniów?

Napisał

Do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach wpłynęła dziś informacja o podłożeniu bomby w budynku szkoły.

W dniu dzisiejszym, czyli przed rozpoczęciem matur, na skrzynkę e-mailową dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach wpłynęła informacja o podłożeniu bomby. 

Z powodu możliwości zagrożenia, uczniowie i personel szkoły zostali ewakuowani, a na miejscu pracowali strażacy i policja. 

Jak informuje tarnowska policja, "każdy taki sygnał został sprawnie ale też szczegółowo i skrupulatnie sprawdzony poprzez kontrole pirotechniczne w szkołach. Alarmy te okazały się fałszywe"...

W czasie akcji obecny był burmistrz Ryglic Paweł Augustyn.

Przebieg egzaminu maturalnego z matematyki nie był zagrożony, ponieważ jego miejsce wyznaczono w innym obiekcie - na hali sportowej Szkoły Podstawowej w Ryglicach, gdzie drzwi zostały wcześniej zabezpieczone plombą.

Brak znajomości miejsca pisania egzaminu dojrzałości, które odbywa się od lat w innym lokum, wskazuje na to, że sprawcą zdarzenia nie była osoba związana ze szkołą, ani prawdopodobnie z lokalną społecznością.

Możliwe, że jest to szersza akcja, trwająca już drugi dzień, mająca na celu sparaliżowanie przebiegu matur. Nie był to jedyny fałszywy alarm w regionie i w kraju. W Tarnowie dziś ogłoszono alarm w czterech szkołach ponadgimnazjalnych: V LO, ZSTZ, I LO, ZSEG. Alarm był także w Ciężkowicach. Do podobnych sytuacji doszło w całym kraju wczoraj i dziś w kilkuset przypadkach.

Jeszcze niedawno zakłóceniem dla przebiegu egzaminu dojrzałości mogły być strajki w szkołach, a teraz groźne stały się E-maile.

Policja przypomina, że "kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Anonimowy telefon o podłożeniu ładunków wybuchowych uruchamia całą lawinę działań Policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku. Autorzy takich zgłoszeń są jednak ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej. Sprawcy muszą się liczyć także z odpowiedzialnością cywilnoprawną, możliwością obciążenia kosztami przeprowadzonej akcji, czy np. odszkodowaniami za straty spowodowane wstrzymaniem działalności danej instytucji". /KMP w Tarnowie/.

Czytany 1030 razy
Odsłon artykułów:
13402336

Odwiedza nas 189 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…