środa, 17 kwiecień 2019 09:16

Regionalny Konkurs na Pisankę Ludową

Napisał

W Muzeum Etnograficznym w Tarnowie odbył się finał 30. Jubileuszowej edycji Regionalnego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy.

O regionie wschodniej Małopolski mówi się, że jest „zagłębiem” ludowej plastyki obrzędowej, a samo zjawisko przeżywa obecnie prawdziwy renesans. W okresie wielkanocnym wielu mieszkańców regionu przygotowuje różnymi technikami palmy oraz pisanki, które następnie biorą udział w konkursach. Najsłynniejsze z nich to „Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego” w Lipnicy Murowanej, czy „Regionalny Konkurs na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy”. 

Perłowy jubileusz konkursu pisankowego w Tarnowie stał się okazją do uhonorowania zasłużonych twórców ludowych okolicznościowymi adresami oraz specjalnymi nagrodami finansowymi. „Za wieloletni udział w konkursach, przekaz pokoleniowy tradycji pisankarskich i plastyki obrzędowej oraz wyjątkowe walory artystyczne prac”  listy gratulacyjne i nagrody pieniężne otrzymało osiem osób, w tym m.in.: Zofia GESZEJTER- KARWAT wraz z Rodziną z Tuchowa
Krystyna Piątek z Ryglic, Dorota Kisiel - Szynal z Kowalowej i Zofia Geszejter - Karwat wraz z Rodziną z Tuchowa.

Adresy okolicznościowe zostały również wystosowane i przekazane przedstawicielom  instytucji, które od wielu lat swoją obecnością zaznaczają własne przywiązanie do rodzimej kultury, do tego co w tej kulturze i tradycji piękne i wartościowe. Wśród nich znaleźli się m.in.: Koło Rękodzieła Artystycznego w Zalasowej, Ośrodek Kultury w Ryglicach, Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach oraz Publiczne Przedszkole w Ryglicach.

W Konkursie udział wzięło 386 autorów z regionu tarnowskiego - powiaty: dąbrowski, brzeski, tarnowski ziemski i grodzki oraz z powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego i nowotarskiego.

Organizatorem Konkursu było Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu - Biuro Organizacyjne w Tarnowie, a gospodarzem i współorganizatorem Muzeum Okręgowe w Tarnowie - Oddział Muzeum Etnograficzne.

Info: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, MCK Sokół w Nowym Sączu

Reha Plus Fizjoterapia Ryglice

Czytany 651 razy
Odsłon artykułów:
13622645

Odwiedza nas 346 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…