środa, 13 marzec 2019 20:12

Publikacje historyczne

Napisał

W tarnowskim ratuszu odbędzie się prezentacja książki pt. „Opowiem Wam o Łowczówku... Wspomnienia i dokumenty”. Natomiast dostępna jest już publikacja o sierż. Aleksandrze Furmańskim.

W niedzielę 17 marca o godz. 14.00 w tarnowskim ratuszu odbędzie się prezentacja książki pt. „Opowiem Wam o Łowczówku... Wspomnienia i dokumenty”. Publikacja przygotowana pod redakcją dr Agnieszki Partridge to cenny zbiór wspomnień, rzadkich dokumentów i fotografii autorstwa Czesława Lipińskiego. Do udziału w wydarzeniu zaprasza Józef Knapik, Wójt Gminy Pleśna.

Czesław Lipiński był społecznikiem, zapalonym turystą, założycielem tarnowskiego PTTK, a przede wszystkim człowiekiem, który najmocniej zaangażował się w ochronę cmentarza wojennego nr 171 w Łowczówku przed dewastacją i stopniowym niszczeniem. Był także uczestnikiem słynnego boju pod Łowczówkiem z grudnia 1914 roku.

Organizatorem wydarzenia jest Gmina Pleśna, zaś partnerami: Powiat Tarnowski, Gmina Tuchów, Gmina Zakliczyn i Zakłady Mechanicznie w Tarnowie. Instytucją wspierającą jest Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Dostępna jest już publikacja o sierż. Aleksandrze Furmańskim.

Wielu mieszkańców gminy Tarnów i regionu tarnowskiego jest już po lekturze publikacji dr Agnieszki Przewłoki „Aleksander Furmański (1904–1975) »Grom«, »Powała« – patriota, żołnierz i obywatel”. Natomiast pozostałym zainteresowanym przypominamy, iż w gminnych bibliotekach: w Woli Rzędzińskiej, Tarnowcu i Zgłobicach można wypożyczyć biografię o sierż. Aleksandrze Furmańskim, mieszkańcu Woli Rzędzińskiej, żołnierzu Wojska Polskiego, Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Książka ta jest również dostępna we wszystkich bibliotekach szkolnych na terenie gminy Tarnów.

Biografia ta przedstawia zarówno dylematy ojca i męża, czerpane przede wszystkim z „Pamiętnika” Furmańskiego, jak i opisy akcji, relacje świadków, dokumenty pochodzące z archiwów. Publikacja o charakterze popularno-naukowym jest więc nie tylko cennym źródłem informacji o sierż. Furmańskim, o historii regionu tarnowskiego tamtych lat, lecz także ważną pamiątką dla naszej małej Ojczyzny. Centrum Kultury i Bibliotek zachęca więc do zapoznania się z jedną z ważniejszych publikacji dotyczących historii regionu.

Info: Starostwo Powiatu Tarnowskiego, Urząd Gminy Tarnów

Czytany 272 razy
Odsłon artykułów:
13270733

Odwiedza nas 158 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…