piątek, 08 marzec 2019 09:20

Programy prospołeczne w Małopolsce

Napisał

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się briefing prasowy dotyczący programu „Maluch+”, „Senior+” i „Mama 4+” w Małopolsce.

W czwartek w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się briefing prasowy z udziałem sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda, dyrektora Wydziału Polityki Społecznej MUW Jacka Kowalczyka oraz dyrektora Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Krakowie Marcina Kopcia. Tematem briefingu były programy „Maluch+”, „Senior+” i „Mama 4+” w Małopolsce.

Drugą częścią wydarzenia z udziałem ministra Stanisława Szweda było uroczyste wręczenie małopolskim samorządom promes w ramach programów „Maluch+” i „Senior+”.

Blisko 5,2 mln zł otrzymają samorządy z województwa małopolskiego w tym 2,9 mln na utworzenie i 2,3 mln na prowadzenie placówek dla osób starszych w ramach tegorocznej edycji rządowego programu Senior+. Pozwoli to utworzyć 480 nowych miejsc w Dziennych Domach i Klubach oraz dofinansować kolejne 1381 miejsc w placówkach już istniejących. W powiecie tarnowskim wsparcie otrzymały placówki w Żabnie i Wierzchosławicach. W sumie przybędzie w regionie 480 nowych miejsc dla seniorów.

W 2015 roku, po pierwszym roku działania programu Senior+, w woj. małopolskim funkcjonowało jedynie 8 placówek dla seniorów zapewniających 189 miejsc. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu samorządów do końca tego roku seniorzy w regionie będą mieli do dyspozycji w sumie 73 Dziennych Domów i Klubów z 1931 miejscami.

41,8 mln zł z programu Ministerstwa Rodziny „MALUCH+ 2019” trafi do województwa małopolskiego na rozwój i utrzymanie placówek opieki dla najmłodszych dzieci. Utworzonych zostanie 3 154 nowych miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. Dofinansowanych zostanie 10 255 już funkcjonujących miejsc opieki, w tym 154 miejsc dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz o specjalnych potrzebach. W województwie małopolskim podmioty gminne i inne niż jednostki samorządu terytorialnego w 120  placówkach opieki dla najmłodszych utworzą 3 154 nowych miejsc. Gmina wiejska Tarnów  otrzymała 752,2 tys. zł na utworzenie 29 miejsc opieki dla najmłodszych, Szerzyny – 2,2 mln zł na utworzenie 100 miejsc. Wsparcie otrzymały także: Wojnicz, Radłów, Wierzchosławice, miasto Tarnów.

Samorządy, na terenie których nie działała żadna placówka samorządowa dla najmłodszych po raz kolejny w tej edycji, miały gwarancję otrzymania dofinansowania w wysokości aż 80 proc. kosztów budowy żłobka, klubu dziecięcego lub zatrudnienie dziennego opiekuna. W województwie małopolskim takie dofinansowanie otrzymało 15 samorządów m.in. gmina Tarnów, Wojnicz, Radłów, Wierzchosławice.

Więcej informacji: www.malopolska.uw.gov.pl

Czytany 317 razy
Odsłon artykułów:
13270636

Odwiedza nas 140 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…