czwartek, 07 marzec 2019 09:17

Gazociąg w budowie

Napisał

W regionie tarnowskim trwają prace przy budowie międzynarodowego gazociągu.

Rozpoczęły się roboty związane z budową odcinka gazociągu z Pogórskiej Woli do tłoczni gazów w Strachocinie na Podkarpaciu. Odcinek tej części gazociągu będzie miał długość 98 km i średnicę 1000 mm. Szacunkowa wartość inwestycji to 430 mln zł. Zakończenie prac planowane jest przed 2020 rokiem. 

W regionie tarnowskim rury przesyłowe są kładzione na terenie gmin: Kołaczyce, Brzostek, Jodłowa, Pilzno, Skrzyszów. W gminie Jodłowa gazociąg położony będzie w Dęborzynie. W gminie Pilzno znajdzie się w miejscowościach: Jaworze Górne, Bielowy, Strzegocice, Słotowa, Zwiernik oraz Łęki Górne. Na terenie gminy Skrzyszów będzie prowadził przez Szynwałd, Ładną do Pogórskiej Woli, skąd w przyszłości gaz popłynie do miejscowości Tworzeń na Górnym Śląsku.

Olbrzymia inwestycja polskiego gazociągu Północ-Południe pozwoli bardzo sprawnie rozprowadzić surowce energetyczne po całym kraju, włączyć się w międzynarodowy system gazociągów i w pełni zostanie wykorzystany potencjał nowego terminalu LNG w Świnoujściu. Przez gazociąg będzie przesyłany gaz na Podkarpacie, Słowację oraz Ukrainę. 

Gazociąg przyniesie także korzyści poszczególnym gminom. Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. będzie corocznie odprowadzał podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Ponadto wszyscy właściciele nieruchomości, na których zlokalizowany będzie gazociąg, otrzymają odszkodowanie.

Czytaj także: W okolicy powstanie wielki gazociąg

Foto: okolice Szynwałdu - Świniogóry

Czytany 1295 razy
Odsłon artykułów:
13621619

Odwiedza nas 179 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…