czwartek, 13 grudzień 2018 10:30

Spotkanie nauczycieli w Turcji

Napisał

Nauczyciele z ZSP w Ryglicach uczestniczyli w spotkaniu w ramach projektu „JUST BE HUMANS- SAY NO TO ANY FORMS OF DISCRIMINATION AND VIOLENCE” z programu ERASMUS+.

Wizyta miała miejsce w pięknym nadmorskim tureckim mieście Unye, w dniach 3- 7 grudnia 2018 r. Spotkanie zorganizowali nauczyciele ze szkoły Doga Koleji, pozostałymi uczestnikami byli nauczyciele z Székács Elemér Mezögazdasági és Élelmiszeripari Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium- szkoły, która jest koordynatorem projektu oraz nauczyciele z włoskiej ITI "G.B. Bosco Lucarelli" i portugalskiej szkoły- INSIGNARE - Associacao de Ensino e Formacao. Zespoł Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach reprezentowaliśmy w składzie – mgr Anna Burgielska-Długosz, mgr inż. Stanisława Zelek oraz mgr Katarzyna Galas- Wolska.

Celem spotkania było poznanie nauczycieli z krajów partnerskich, a także omówienie zadań każdego partnera, ustalenie terminów wymian młodzieży oraz terminów realizacji głównych zadań, analiza sytuacji dotyczącej problemu przemocy w szkołach partnerskich, warsztaty z psychologiem, obserwacje lekcji, nauka podstawowych wyrażeń w języku tureckim oraz wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. Nauczyciele mieli okazję zwiedzić szkołę tureckiego partnera i zrobiła na nich bardzo dobre wrażenie. Praca z młodzieżą odbywa się w przyjacielskiej atmosferze skierowanej na wszechstronny rozwój ucznia, z podkreśleniem potrzeby integracji z innymi narodowościami. Tureccy nauczyciele to w większości ludzie młodzi, umiejący korzystać z nowoczesnych technologii w pracy pedagogicznej i rozumiejący problemy młodzieży.

Podczas spotkania nie zabrakło także aspektów kulturowych, gdyż ten element stanowi ważny cel pracy w projekcie. Pierwszego dnia, zostali powitani przez władze szkoły i nauczycieli, a każdego dnia pracę zaczynali od wypicia tradycyjnej tureckiej herbaty. Każdy partner prezentował swoją szkołę i kraj. Zwiedzili Unye oraz przepiękne miasto Ordu, gdzie widoki z kolejki liniowej były po prostu fantastyczne. Na długo pozostanie w pamięci wizyta u burmistrza Ordu oraz dyrektora Wydziału Edukacji, którzy byli bardzo zainteresowani wrażeniami na temat Turcji oraz szkołami. Mogli również poczuć klimat tradycyjnej atmosfery, jaka panowała w tureckich domach w przeszłości zwiedzając ottomański dom- muzeum. Na zakończenie pobytu, gospodarze zorganizowali koncert tradycyjnych tureckich utworów.

Spotkanie w Unye było bardzo ciekawe i owocne - podczas warsztatów poruszyli wiele interesujących kwestii, zarówno tych związanych z głównym tematem projektu, jak i wychowawczo-dydaktycznych, poznali metody pracy kolegów z Turcji, zobaczyli wiele ciekawych miejsc a także skosztowali pysznego regionalnego jedzenia, które bardzo różni się od tradycyjnej polskiej kuchni. Nauczyciele mają nadzieję, że praca w projekcie będzie równie przyjemna, ciekawa i efektywna i przyniesie wiele pozytywnych efektów nie tylko w trakcie trwania przedsięwzięcia, ale również w przyszłości, gdyż kwestia zapobiegania czy walki z przemocą i dyskryminacją oraz takie wartości jak tolerancja, otwartość, integracja europejska i potrzeba rozwoju mają wymiar uniwersalny i stanowią ogromną szansę dla uczniów wszystkich szkół partnerskich.

Czytany 486 razy
Odsłon artykułów:
13402338

Odwiedza nas 214 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…