środa, 12 grudzień 2018 10:41

20. rocznica śmierci ks. Jana Czuby

Napisał

W Loulombo w Republice Konga miały miejsce uroczystości z okazji 20-tej rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jana Czuby. 

11 grudnia w Loulombo, miejscowości położonej na południu Republiki Konga w diecezji Kinkala, miała miejsce uroczysta Eucharystia, sprawowana z okazji 20-tej rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jana Czuby. Loulombo było jego drugą placówką misyjną w tym kraju, w którym posługiwał 9 lat. Jego śmierć nastąpiła w kontekście wojny domowej, która w tamtym regionie trwała z różnym nasileniem praktycznie do chwili obecnej.

W uroczystości wziął udział m.in. reprezentujący diecezję tarnowską bp Leszek Leszkiewicz

Warto wspomnieć, że parafia pw św. Tomasza w Loulombo  jest jedną z trzech w diecezji Kinkala, w której swą obecność i posługę zaznaczyli misjonarze tarnowscy. Ostatnim z nich był ks. Jan Czuba, zamordowany 27 października 1998 r. Pozostali księża to: Andrzej Kurek, Augustyn Gurgul, Józef Smoleń oraz posługujący w tym kraju od 1990 roku - Bogdan Piotrowski.

Info, foto: Portal Diecezji Tarnowskiej

Ksiądz Jan pochodził z parafii Słotowa. Urodził się w 1959 roku w Pilźnie, uczęszczał do szkoły w Słotowej i liceum w Pilźnie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1984 roku w katedrze tarnowskiej z rąk księdza biskupa Jerzego Ablewicza. Po święceniach kapłańskich został mianowany wikariuszem w Bobowej. Później pracował w Kongu. W 1994 roku został proboszczem w Loulombo i pełnił tę funkcję aż do swojej śmieci. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego ks. Jana.

Czytany 543 razy
Odsłon artykułów:
13405097

Odwiedza nas 100 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…