wtorek, 30 październik 2018 09:45

Gala VII Festiwalu Niepodległości

Napisał

Gala z pierwszą częścią filmu „Pierwsi Niepodlegli” za nami.

W poniedziałkowy wieczór, czyli w wigilię stulecia zrzucenia przez Tarnów jarzma zaborczego, w kinie Marzenie odbyła się Gala VII Festiwalu Niepodległości. To impreza organizowana oddolnie przez liczne lokalne stowarzyszenia i środowiska patriotyczne skupione w Kapitule Festiwalu, na czas tegorocznych obchodów przekształconej w Społeczny Komitet Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości. Tradycyjnie wręczono festiwalowe nagrody - „Ryngrafy Niepodległości” (otrzymali je Bogusław A. Baczyński i Hubert Miękina) i „Szablę Niepodległości” (jej tegorocznym laureatem został płk dr Mieczysław Korczak). W drugiej części wieczoru zaprezentowano obszerny fragment produkowanego właśnie filmu „Pierwsi Niepodlegli”.

W czasie Gali podsumowano dotychczasowe efekty projektu edukacyjno- badawczo- filmowego pod tym właśnie tytułem. Są to m.in. poświęcone najważniejszym bohaterom pierwszych chwil niepodległości - 70 kart, plakatów i mini-prezentacji filmowych, 40 filmów krótkometrażowych o łącznym czasie trwania blisko 8 godzin oraz wystawa plenerowa. Jeszcze w tym roku kampania społeczna „Pierwsi Niepodlegli” obejmie kolejnych 30 kart, plakatów i teledysków. Wydane zostaną także album i pierwszy tom opracowania naukowego, w którym lokalni badacze z 10 pionierskich miast Niepodległej szczegółowo opiszą przebieg zrywów na obszarze od Cieszyna po Sanok. Ukończona zostanie także rozbudowana, dokumentalna wersja pełnometrażowego filmu „Pierwsi Niepodlegli, czyli listopad zaczął się w październiku”. Pierwszą część tego montowanego właśnie, - zaplanowanego jako tryptyk - filmu, uczestnicy Gali mogli zobaczyć pod koniec wieczoru na kinowym ekranie.

„Ryngrafy Niepodległości” trafiły w tym roku do rąk następujących działaczy społecznych:

Bogusław Andrzej Baczyński - jeden działaczy tzw. I Solidarności w Tarnowie. Niestrudzony opiekun istniejących w województwie małopolskim i podkarpackim zanikających grobów ofiar rabacji galicyjskiej z 1846 r. Autor dokumentacji historycznej kilkuset takich miejsc w naszym i sąsiednim województwie. Zinwentaryzował na terenie Tarnowa i dawnego województwa tarnowskiego wszystkie mogiły zamordowanych podczas rabacji szlachciców, administratorów majątków, księży, powstańców. Od lat walczy o ochronę prawną dla mogił powstańczych z 1846 r. w województwie małopolskim i podkarpackim oraz o wpisanie ich do rejestru grobów wojennych przez odpowiednie urzędy wojewódzkie. Autor wydanej niedawno monografii pt. „Mogiła rabacyjna na Starym Cmentarzu w Tarnowie, wykaz pochowanych”. Wybitny genealog i wielki znawca metryk rodzin ziemiańskich, urzędniczych, mieszczańskich Tarnowa i powiatu z okresu zaborów.

Hubert Miękina - młody działacz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, wiceprezes Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej, organizator wielu uroczystości patriotycznych, wystaw i zbiórek, inicjator pomnika poległych żołnierzy 16pp w zwycięskiej bitwie pod Dawidowem k/Lwowa na starym polskim cmentarzu, inicjator placu węgierskiego w Tarnowie, skweru ks. kpt. P. Gajdy, skweru Obrońców Grodna 1939 r. oraz oczekujących na uchwałę Rady Miejskiej w Tarnowie: ronda Danuty Siedzikówny „Inki” oraz skweru dr. płk. J. Pertkiewicza.

Z kolei Szablę Niepodległości – najwyższe festiwalowe wyróżnienie, przyznawane za całokształt działalności społecznej i krzewienie postaw niepodległościowych otrzymał płk dr Mieczysław Korczak - rocznik 1921, żołnierz legendarnego oddziału Armii Krajowej „Jędrusie”, pseudonim „Dentysta” i „Zagorzujko”, stomatolog. Ścigany przez gestapo, a następnie przez NKWD i UB. Trzy razy był aresztowany przez komunistów, przesłuchiwany i torturowany. Po wojnie ukończył studia stomatologiczne na Akademii Medycznej w Łodzi, a od 1951 roku zamieszkał wraz z żoną Janiną i trójką dzieci w Tarnowie. Przez 10 lat pracował w ośrodku zdrowia w Mościcach, później kierował powiatową i wojewódzką poradnią stomatologiczną w Tarnowie. Był też wojewódzkim i krajowym specjalistą z dziedziny chirurgii stomatologicznej, brał czynny udział w działalności Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Założyciel sieci szkolnych gabinetów stomatologicznych w większości szkół w Tarnowie i w regionie tarnowskim. Odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Partyzanckim AK, Zasłużony dla Miasta Tarnowa, Zasłużony dla Ziemi Krakowskiej oraz Medalem Pro Patria. W kwietniu br. został Honorowym Obywatelem Miasta Tarnowa.

Fot. Tarnowski Gość Niedzielny, ks. Zbigniew Wielgosz

Zapowiedź wydarzenia

Czytaj także: "Ściana Pamięci o Pierwszych Niepodległych"

Czytany 1286 razy
Odsłon artykułów:
16778996

Odwiedza nas 117 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…