piątek, 26 październik 2018 11:10

Łowczówek 2018

Napisał

4 listopada odbędzie się jedna z najważniejszych uroczystości patriotycznych w regionie tarnowskim - Zlot Niepodległościowy w Łowczówku.

W bieżącym roku będzie to jubileuszowa - XX edycja tego wydarzenia, które jest jednocześnie punktem kulminacyjnym powiatowych obchodów 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody rozpoczną się w tym roku w Zakliczynie, gdzie zaplanowane zostało wydarzenie towarzyszące XX Zlotowi Niepodległościowemu, zatytułowane „Z Zakliczyna do Łowczówka”. Jego organizacja nawiązuje do wymarszu I Brygady Legionów właśnie z Zakliczyna, 22 grudnia 1914 roku, na front pod Łowczówkiem. Na tą część programu dnia złożą się: wystąpienia oficjalne na zakliczyńskim rynku, inscenizacja historyczna wymarszu Legionistów Józefa Piłsudskiego, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz warsztaty edukacyjne. Całość poprzedzi odsłonięcie odnowionego pomnika kpt. Kazimierza „Kuby” Bojarskiego na cmentarzu parafialnym w Zakliczynie. Powstały w 1924 roku monument został odnowiony dzięki staraniom samorządu Miasta i Gminy Zakliczyn. Zaś sam kpt. Bojarski był dowódcą jednego z batalionów legionowych, walczących pod Łowczówkiem, gdzie poległ 23 grudnia. Został pochowany na cmentarzu w Zakliczynie. Miał 26 lat.

Wydarzenie z „Zakliczyna do Łowczówka” rozpocznie się o godz. 9.00 na cmentarzu parafialnym w Zakliczynie.

Główne uroczystości XX Zlotu Niepodległościowego rozpoczną się o godz. 11.00 na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku. Tradycyjnie uczestnicy obchodów wezmą udział w polowej Mszy świętej w intencji Ojczyzny oraz poległych i zmarłych Legionistów, ceremonii oficjalnej, a także pikniku historycznym z udziałem grup rekonstrukcji historycznej i wspólnym śpiewaniu pieśni legionowych.

XX Zlot Niepodległościowy „Łowczówek 2018” został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Czytaj także: Prezydencki patronat nad Zlotem w Łowczówku.

Najważniejszym novum tegorocznego spotkania na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku jest fakt, iż sam obiekt uzyskał nowy blask dzięki dokonanej renowacji oraz zagospodarowaniu terenu wokół cmentarza. Jest to trwały ślad, jaki będzie świadectwem obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Powiecie Tarnowskim.

Organizatorami obchodów są: Poseł Na Sejm RP Michał Wojtkiewicz, Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, Burmistrz Tuchowa Adam Drogoś oraz Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik.

Info: Starostwo Powiatu Tarnowskiego

Czytany 2431 razy
Odsłon artykułów:
16783263

Odwiedza nas 124 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…