poniedziałek, 08 październik 2018 19:21

Janusz Korczak patronem szkoły w Kowalowej

Napisał

W niedzielę 7 października Szkoła Podstawowa w Kowalowej otrzymała imię Janusza Korczaka. Gościem uroczystości był Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele parafialnym w Kowalowej, gdzie poświęcono nowy sztandar szkoły. Mszę św. celebrował proboszcz parafii ks. Paweł Dudek oraz jego poprzednik ks. Józef Nalepa.

Dalsze uroczystości miały miejsce na placu szkolnym w Kowalowej. Tutaj odczytano akt nadania imienia oraz przekazano sztandar społeczności szkolnej. Podczas wydarzenia odsłonięto tablicę pamiątkową w budynku szkoły. 

Gościem uroczystości był Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Kolejnym punktem programu było ślubowanie uczniów Szkoły Podstawowej w Kowalowej w obecności jej dyrektora Wacława Kołczaka.

Następnie głos zabrali: poseł Urszula Augustyn, burmistrz Bernard Karasiewicz, przedstawiciel Małopolskiego Kuratorium Oświaty Franciszek Wantuch, pedagog i była burmistrz gminy Ryglice Teresa Połoska oraz radny powiatowy Paweł Augustyn. 

Później zaprezentowano część artystyczną w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Kowalowej. Całość zakończyło wspólne spotkanie z poczęstunkiem.

Dodajmy, że szkoła w Kowalowej powstała w 1873 r., a nowy budynek zbudowano w 1965 r. Patronem szkoły został w 2018 r. Janusz Korczak, lekarz, pedagog, pisarz, publicysta i działacz społeczny, który poniósł śmierć wraz z dziećmi w niemieckim obozie w Treblince w czasie II wojny światowej.

Foto: Stanisław Podraza, Janusz Siemek

Relacja filmowa z wydarzenia

Zapowiedź wydarzenia: Nadanie imienia szkole w Kowalowej

Czytany 1891 razy
Odsłon artykułów:
13270723

Odwiedza nas 99 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…