wtorek, 02 październik 2018 11:34

Dowód rejestracyjny i OC nie musi mieć przy sobie kierowca

Napisał

Od poniedziałku 1 października dowód rejestracyjny pojazdu oraz polisa OC mogą zostać w domu.

Dowód rejestracyjny pojazdu oraz polisa OC są nadal obowiązkowe, ale mogą zostać w domu lub np. zakładzie pracy. Należy też wiedzieć, gdzie one się aktualnie znajdują. Jedyny dokument, który musi mieć przy sobie kierowca to prawo jazdy. Nadal przy sobie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, jeśli prowadzi się pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.

W razie kontroli - za brak dowodu i polisy - nie dostaniesz mandatu - zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji, które było autorem nowelizacji Prawa o ruchu drogowym.  

W przypadku kontroli drogowej uprawnione służby nasze dane sprawdzą w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), gdzie znajdują się informacje o pojeździe i o polisie OC.   

Nowe zasady nie dotyczą kierowców prowadzących pojazd, który został zarejestrowany poza Polską - oni nadal muszą mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie.   

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą zasad zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Odbywać się to będzie nie fizycznie, ale drogą elektroniczną. Tzw. odbiór mozna dokonać tak jak dotychczas w odpowiednim urzędzie komunikacyjnym.

Info: Ministerstwo Cyfryzacji i PAP

Czytany 585 razy
Odsłon artykułów:
13337976

Odwiedza nas 119 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…