poniedziałek, 01 październik 2018 11:49

Jeden wspólny numer alarmowy 112

Napisał

1 października 2018 roku o godz. 10.00 rozpoczął się proces przejmowania obsługi numeru alarmowego 997 z województwa małopolskiego przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie, obsługujące obecnie numer alarmowy 112.

Numer 997 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia.

To kolejne usprawnienie wprowadzane do systemu powiadamiania ratunkowego pozwalające na jeszcze sprawniejsze przyjmowanie zgłoszeń.

Pierwszym miastem, które obsługiwać będą operatorzy numeru alarmowego, będzie Kraków. W kolejnych dniach stopniowo dołączone zostaną następne powiaty, aby docelowo objąć całe województwo. Proces ten w Małopolsce potrwa do 16 października 2018 roku, a w Polsce do grudnia br.

Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numeru alarmowego w CPR-ze, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. To niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku zdarzeń masowych, np. dużych wypadków drogowych. Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR-u pozwala bowiem na jednoczesne i automatyczne (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego) powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia.

Więcej informacji: KMP w Tarnowie, www.malopolska.uw.gov.pl

Foto: MUW w Krakowie

Czytany 553 razy
Odsłon artykułów:
13357190

Odwiedza nas 137 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…