czwartek, 20 wrzesień 2018 12:20

EDWARD na drogach powiatu tarnowskiego

Napisał

Tarnowscy policjanci włączyli się w europejskie działania EDWARD i obchodzony w środę Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach.

Od rana na drodze krajowej nr 73 oraz autostradzie A4 pełnili służbę funkcjonariusze ruchu drogowego, przypominając kierowcom o obowiązujących na drogach przepisach ruchu. Zwracali też uwagę na kierowców lekceważących prawo, zwłaszcza przekraczających dozwoloną prędkość oraz rozdawali ulotki promujące bezpieczeństwo na drogach. Stróżom prawa pomagali uczniowie I klas Szkoły Podstawowej w Lisiej Górze, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali prace plastyczne wręczane kierowcom.

Projekt EDWARD (European Day Without Road Death) – Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach – to działania organizowane od 2016 roku pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Ideą przewodnią projektu jest „wizja zero”, czyli zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy.

Pomysłodawcy projektu EDWARD wierzą, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest zmiana zachowań ich użytkowników. Na witrynie internetowej https://projectedward.eu/ (dostępnej w wielu wersjach językowych) oraz za pomocą mediów społecznościowych (facebook, twitter) zachęcają do złożenia deklaracji „bezpiecznego kierowcy”.

„Moja deklaracja… by w sposób szczególny dbać o bezpieczeństwo na drogach…

Obiecuję, że:.
Zadbam o właściwe oświetlenie swojego pojazdu.
Będę jeździć tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe, niezależnie od rodzaju pojazdu, jakim będę się poruszał (samochód, motocykl, rower itd.).
Będę zwracał szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów, dzieci, osoby starsze i jeżdżące konno.
Będę poruszał się z prędkościami dozwolonymi i bezpiecznymi.
Będę zwracał uwagę na stan ogumienia mojego pojazdu.
Będę zachowywał szczególną ostrożność jadąc w pobliżu szkół i w miejscach, gdzie znajdują się grupy dzieci.
Nigdy nie wsiądę za kierownicę po spożyciu alkoholu, narkotyków, niedozwolonych leków, które mogą spowolnić moje reakcje.
Będę kierowcą przewidującym i będę zachowywać/utrzymywać bezpieczne odstępy między pojazdami.
Zawsze będę zapinał pasy bezpieczeństwa i upewnię się, że wszyscy współpasażerowie mają je zapięte.
Nie będę korzystał z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem.
Upewnię się, że nic w pojeździe, poza nim, jak również w mojej głowie mnie nie rozprasza.
Będę dawał swoim pasażerom dobry przykład, prowadząc pojazd bezpiecznie i spokojnie.
Jeśli będę pasażerem, upewnię się, że kierujący jest w pełni sprawny i może zgodnie z prawem usiąść za kierownicą pojazdu.”

Długofalowym celem TISPOL jest wykorzystanie projektu EDWARD do promowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz znaczący spadek liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na drogach Europy, a w dalszej perspektywie - na całym świecie.

EDWARD ma zachęcać wszystkich użytkowników dróg do zastanowienia się nad ich zachowaniem i postawą podczas korzystania z dróg.

Największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków, niezapięte pasy bezpieczeństwa, korzystanie z telefonu komórkowego, parkowanie na ścieżkach rowerowych, blokowanie przejść dla pieszych, czy też podejmowanie ryzykownych manewrów. Jednakże nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji czy wypadków.

Dlatego chcielibyśmy, aby każdy uczestnik ruchu drogowego poczuł się częścią projektu EDWARD i swoim zachowaniem oraz postępowaniem, choć w minimalnym stopniu, przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa na drogach naszego regionu.

Biorący udział w działaniach EDWARD stróże prawa Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie promowali bezpieczeństwo na drogach powiatu tarnowskiego i zachęcali do szanowania zdrowia i życia wszystkich użytkowników dróg.

Użytkowniku dróg – pomyśl dzisiaj choć przez chwilę nad swoim zachowaniem i postawą podczas codziennego poruszania się po drogach.

Info, foto: KMP w Tarnowie

Czytany 584 razy
Odsłon artykułów:
13357163

Odwiedza nas 246 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…