środa, 05 wrzesień 2018 14:44

Uroczystości 250. Rocznicy Konfederacji Barskiej w Jodłowej i Lubczy

Napisał

16 września odbędą się obchody 250. Rocznicy Konfederacji Barskiej oraz obecności Konfederatów na Podkarpaciu i w Małopolsce.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 ceremonią oficjalną przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja w Jodłowej. Następnie przeniosą się do Lubczy, gdzie w tamtejszym kościele parafialnym, o godz. 11.30 celebrowana będzie Msza św. w intencji Ojczyzny i Konfederatów Barskich. Po jej zakończeniu, na placu przed remizą OSP, o godz. 12.45 odbędzie się ceremonia patriotyczna. Uczestnicy obchodów będą mieli możliwość degustacji regionalnej zupy z lubczykiem, zaś o godz. 13.30 w sali „Mufinka” (budynek remizy OSP Lubcza) zaplanowana została konferencja pt. „Konfederaci Barscy w Lubczy i Jodłowej. Podkarpacko-małopolskie ślady konfederacji z lat 1768-1772”. Na jej program złożą się trzy wystąpienia: „Legendy Konfederatów” (dr Maria Czeppe z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk); „Patriotyzm w myśli Konfederatów Barskich” (prof. dr hab. Arkadiusz Stasiak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie); „Konfederaci Barscy w Jodłowej i Lubczy” (Grzegorz Kita).

W uroczystościach będzie uczestniczyć Kompania Honorowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz Orkiestra Dęta z Rzuchowej, jak również rekonstruktorzy w strojach z epoki.

Patronat honorowy nad obchodami 250. rocznicy Konfederacji Barskiej w Jodłowej i Lubczy objął Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl. - Wierzę, że wspólne obchody, które są najlepszą lekcją historii, umocnią patriotyczne postawy oraz zachęcą do zgłębiania wiedzy o wydarzeniach sprzed 250. lat. Mamy ku temu szczególne powody - rozegrały się one bowiem na naszych ziemiach, dlatego musimy na nie spojrzeć nie w kategoriach suchych dat czy faktów, ale przez pryzmat bohaterskich czynów ludzi takich jak my, którzy borykali się z codziennymi problemami, ale mimo to zostawili je z boku i stanęli do walki za Ojczyznę - tłumaczy Marszałek Władysław Ortyl.    

Z kolei Starosta Tarnowski Roman Łucarz, który współorganizuje to wydarzenie, dodaje: - Rok 2018 przynosi nam Polakom niezwykłą symbolikę przypadających w nim rocznic. Oto bowiem w życiu państwowym i społecznym koncentrujemy się wokół 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, co nastąpiło w 1918 roku. Jednakże obok tego szczególnego jubileuszu, nieco w cieniu, mija 250. rocznica zawiązania Konfederacji Barskiej. Nie można przemilczeć, czy wręcz zapomnieć o tym dziedzictwie. Zawiązanie konfederacji barskiej 29 lutego 1768 roku zapoczątkowało swoisty, chronologiczny ciąg zdarzeń, które w perspektywie doprowadziły Naród Polski do dnia 11 listopada 1918 roku. I właśnie na ten aspekt pragniemy także zwrócić uwagę podczas naszych uroczystości.

Inicjatywę organizacji uroczystości 250. rocznicy Konfederacji Barskiej w Jodłowej i Lubczy podjęli: Radny Powiatu Tarnowskiego Paweł Augustyn oraz działacze społeczni z Podkarpacia - Grzegorz Kita oraz Paweł Ciszczoń. Zwracają oni uwagę na fakt, iż Konfederacja Barska to pierwsze powstanie narodowe w obronie niepodległości Rzeczpospolitej. - Liczne ślady aktywności konfederatów odnajdujemy na terenie dzisiejszego Podkarpacia i Małopolski. Przez niecały rok - od lata 1769 do maja 1770 roku - miejscowość Lubcza była siedzibą dowództwa wojskowego konfederatów z Kazimierzem Pułaskim na czele. Z Biecza do Lubczy biegł szlak konfederacki. Z tego okresu pozostały pamiątki potyczek z udziałem Konfederatów, gdzie zostali także pochowani ci, którzy  w nich zginęli. Co najmniej trzy krzyże konfederackie znajdują się na terenie Jodłowej.  W Dęborzynie - w maju 1770 roku - miała miejsce duża bitwa konfederatów z Rosjanami. Nikt nie wie gdzie pochowano poległych w niej żołnierzy Kazimierza Pułaskiego - przypominają członkowie komitetu.

Organizację obchodów 250. rocznicy Konfederacji Barskiej w Jodłowej i Lubczy wspiera Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Patronat Narodowy - w Stulecie Odzyskania Niepodległości - nad obchodami 250. rocznicy Konfederacji Barskiej w Jodłowej i Lubczy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Info: starostwo Powiatu Tarnowskiego

Konfederacja Barska to pierwsze powstanie narodowe w obronie niepodległości Rzeczypospolitej. Liczne ślady aktywności Konfederatów odnajdujemy również na terenie dzisiejszego Podkarpacia i Małopolski. Przez niecały rok – od lata 1769 do maja 1770 roku – miejscowość Lubcza była siedzibą dowództwa wojskowego Konfederatów z Kazimierzem Pułaskim na czele. Z Biecza do Lubczy biegł szlak konfederacki. Z tego okresu pozostały pamiątki potyczek z udziałem Konfederatów, gdzie zostali także pochowani ci, którzy w nich zginęli. Co najmniej trzy krzyże konfederackie znajdują się na terenie Jodłowej. W Dęborzynie – w maju 1770 roku – miała miejsce duża bitwa Konfederatów z Rosjanami. Nikt nie wie, gdzie pochowano poległych w niej żołnierzy Kazimierza Pułaskiego. I tą pamięć oraz spuściznę konfederacką pragniemy przywołać i upamiętnić…

Czytaj także: 250. rocznica konfederacji barskiej

Czytany 3207 razy
Odsłon artykułów:
13562158

Odwiedza nas 115 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…