piątek, 27 lipiec 2018 12:09

Latoszyn Zdrój otwarty

Napisał

„Latoszyn Zdrój” w gminie Dębica to nowy punkt na zdrowotnej mapie Polski. To jedyne uzdrowisko w regionie tarnowskim.

W środę miało miejsce Uroczyste Otwarcie Przychodni Zdrojowej w Latoszynie oraz inauguracja inwestycji „Budowa basenu rehabilitacyjnego” współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.

W gronie uczestników znaleźli się między innymi Parlamentarzyści, przedstawiciele Urzędów Wojewódzkich, Starostwa Powiatowego, Gmin Powiatu Dębickiego, liczne autorytety świata medycyny oraz przedstawiciele społeczeństwa.

Uroczystość rozpoczęła się powitaniem gości, po którym miało miejsce przedstawienie historii Latoszyna i przytoczenie legendy związanej z Latoszynem.

Samorząd dębicki, wójt Stanisław Rokosz i wiele osób chce przywrócenia dawnej świetności uzdrowiska w Latoszynie.

W ramach RPO Województwa Podkarpackiego będą realizowane cztery projekty. W ramach projektów zostanie wybudowany trzykondygnacyjny budynek basenu rehabilitacyjnego, budynek pijalni, tężnia solankowa, miejsce muzykoterapii – zadaszona scena z widownią, ścieżki ruchowe, plac zabaw, siłownia zewnętrzna i parkingi. Ogólna wartość projektów to 10,7 mln zł z czego dofinansowanie wynosić będzie prawie 6,1 mln zł. Projekty zostaną zrealizowane najpóźniej w 2020 roku. W planach jest również obiekt z zapleczem hotelowo – rekreacyjnym. Długofalowe założenia to 3500 pacjentów rocznie i stworzenie bazy noclegowej na ok. 200 łóżek. Budynek o powierzchni użytkowej 7 tys. m2 ma być gotowy na jednorazowe przyjęcie ok. 200 kuracjuszy w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym

Kolejnym etapem uroczystości było podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Basenu rehabilitacyjnego oraz przecięcie wstęgi, jako symbol zakończenia budowy i oddania do użytku Zakładu Przyrodoleczniczego w Latoszynie.

Dodajmy, że Od wieków Latoszyn znany był ze znakomitych wód leczniczych, wypływających u podnóża wzniesienia prasłowiańskiego. Już w XVI wieku pisano, że biją tu źródła leczące "wszelkie niemoce". Obiekty kąpieliskowe i zdrojowe istniały w Latoszynie w XIX w. Leczono tu głównie choroby reumatyczne. Zniszczyła je I i II wojna światowa. W 2012 r. sołectwu Latoszyn i sołectwu Podgrodzie został nadany status obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Info, foto: UG w Dębicy

Czytaj także: W Latoszynie powstaje uzdrowisko

Czytany 1279 razy
Odsłon artykułów:
13402369

Odwiedza nas 75 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…