poniedziałek, 04 czerwiec 2018 21:08

Bp Czesław Stanula z odznaczeniem państwowym

Napisał

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Ksiądz Biskup Czesław Stanula, pochodzący z Szerzyn, misjonarz ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.

Na wniosek Wójta Gminy Szerzyny Grzegorza Gotfryda, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Ksiądz Biskup Czesław Stanula, misjonarz ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, rodowity szerzynianin. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał minister Adam Kwiatkowski.

Biskup Stanula odznaczony został za wybitne zasługi w działalności misyjnej, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i społecznej.

Ksiądz Biskup Czesław Stanula, misjonarz, urodził się 27 marca 1940 r. w Szerzynach. W 1957 r. wstąpił do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela w Tuchowie ze Zgromadzenia Redemptorystów.

Święcenia kapłańskie otrzymał 19 lipca 1964 r. W tym samym roku wyjechał na misje do Argentyny, gdzie pracował jako katecheta w szkołach i na wioskach, jako profesor w Wyższej Szkole Katechezy w prowincji Del Chaco oraz jako duszpasterz rodzin w Buenos Aires.

Następnie został przeniesiony do Brazylii w celu założenia Misji Redemptorystów. Tam sprawował funkcję wikariusza generalnego Diecezji Bom Jesus da Lapa, później proboszcza miejscowej parafii. Pracował jako rektor Sanktuarium Dobrego Jezusa oraz profesor Studium Nauczycielskiego, wykładając psychologię i filozofię. W tamtych latach napisał i wydał „Mały Katechizm Popularny” dla ubogiej społeczności.

W 1989 r. Ks. Biskup Czesław Stanula został mianowany przez Papieża św. Jana Pawla II biskupem diecezji Floresta w stanie Pernambuco w Brazylii. Następnie, jako biskup diecezjalny Itabuna, był odpowiedzialny za duszpasterstwo rodzin w 24 diecezjach. Przez 4 lata był przewodniczącym Episkopatu Brazylijskiego Regionu Północno-Wschodniego. Przyczynił się do założenia Fakultetu Medycyny przy Uniwersytecie Stanowym Santa Crus w Itabuna-Ilheus.

Przez okres posługi duszpasterskiej Ksiądz Biskup opublikował wiele artykułów oraz wydał szereg książek o tematyce społeczno-kulturalno-religijnej. Za swoją działalność literacką w 2012 roku został mianowany Członkiem Akademii Literackiej w Itabuna. W 2013 roku otrzymał tytuł Obywatela Honorowego stanu Bahia. Jako proboszcz parafii w Salvador rozpoczął budowę kościoła.

7 maja 1996 r. w Ambasadzie Polski w Brasilii otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za świadectwo o Polsce oraz osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i społecznej. W podziękowaniu za zasługi w 2017 roku Ksiądz Biskup przyjął również tytuł pierwszego Honorowego Obywatela Gminy Szerzyny. W 2017 roku, po ukończeniu 77 roku życia Księdza Biskupa Czesława Stanuli, ojciec Św. Franciszek przyjął rezygnację Jego Ekscelencji z funkcji biskupa diecezjalnego w Itabuna. 

Info, foto: Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej www.prezydent.pl, UG w Szerzynach

Czytaj także: Bp. Cz. Stanula honorowym obywatelem gminy SzerzynyBp Czesław Stanula przeszedł na emeryturę

Relacja telewizyjna

Foto UG w Szerzynach:

Czytany 1129 razy
Odsłon artykułów:
13270737

Odwiedza nas 70 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…