Wydrukuj tę stronę
niedziela, 29 kwiecień 2018 11:54

Joep Steinbusch wygrywa w Papie

Napisał

Po udanej ucieczce zwycięstwo na 1. etapie Karpackiego Wyścigu Kurierów wywalczył Joep Steinbusch (Wielerploeg Groot Amsterdam), pokonując na kresce dwójkę współtowarzyszy akcji. Do holenderskiego zawodnika trafiła również koszulka lidera klasyfikacji generalnej „Małopolska”.

W sobotnie przedpołudnie na malowniczo położonym rynku Ovaros w Veszprem zaroiło się od kolarzy. Wszystko za sprawą 35. Karpackiego Wyścigu Kurierów, rozpoczynającego się w tym roku właśnie na Węgrzech. Do rywalizacji w jednym z najważniejszych europejskich wyścigów dla zawodników do lat 23 przystąpiło w sumie 112 kolarzy z 23 zespołów z całego świata.

W ramach pierwszego etapu do zmierzyć się oni musieli z liczącą 150 kilometrów trasą wiodącą ze wspomnianego Veszprem do Papy. Była to właściwie kopia etapu rozrywanego przed rokiem, na którym najszybszy okazał się Ahmed Galdoune z ekipy Delio Gallina. Marokańczyka nie zabrakło w składzie włoskiego teamu także w tym roku, więc od początku typowany był on na jednego z faworytów 1. etapu.

Stosunkowo długi, płaski odcinek zapowiadał dynamiczną walkę i faktycznie tak było. Kolarze kręcili średnio 46km/h, a tak wysokie tempo wynikało w dużej mierze z licznie podejmowanych prób odjazdów. Wielu szukało swojej szansy na pokazanie się. Pośród najaktywniejszych zawodników wymienić można cho by młodzieżowego mistrza Polski Szymona Tracza i Kamila Małeckiego (Reprezentacja Polski), Mattię Baisa (Cycling Team Friuli), Wout Van Elzakker (Team LottoNl-Jumbo -DJR), Joep Steinbusch (Wielerploeg Groot Amsterdam) czy Jordi van Loon (Destil Parkhotel Valkenburg).

Na pierwszej z trzech lotnych premii, wyznaczonej na 42. kilometrze, komplet punktów zgarnął Małecki przed Baisem i Danielem Staniszewskim (KS Pogoń Mostostal Puławy), zaś 16 kilometrów dalej, na drugim z finiszy, punktowali Francesco Di Felice (Delio Gallina Colosio), Bais i Jakub Muris (TC Chrobry Scott Głogów).

O ile od początku etapu nie brakowało akcji zaczepnych, to „zabawa” rozkręciła się na dobre dopiero po ok. 70 kilometrach jazdy. Wówczas, w wyniku licznych ataków, przed peletonem uformowało się kilka grupek, których skład systematycznie przetasowywał się na kolejnych kilometrach.

Na prowadzeniu znakomicie radzili sobie Nils Sinschek (Team LottoNL-Jumbo-DJR), Joep Steinbusch (Wielerploeg Groot Amsterdam) i Sjoerd Bax (Delta Cycling Rotterdam), którzy między sobą rozegrali ostatnią z trzech lotnych premii. Z koeli Sinschek wygrał jedyną górską premię tego dnia, wyznaczoną na 131. kilometrze, obejmując prowadzenie w klasyfikacji górskiej „CCC”.

Na 10 kilometrów przed metą Sinschek, Steinbusch i Bax mieli 2 minut zapasu nad peletonem, w którym mocno pracowała reprezentacja Polski. Mimo pogoni grupa zasadnicza nie zdołała już dojść czołówki, która finiszowała z zapasem ponad 20 sekund i między sobą rozstrzygnęła o podziale miejsc na podium. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszedł Steinbusch, wyprzedzając Elzakkera i Sinscheka. Do zawodnika z Amsterdamu trafiła również koszulka lidera klasyfikacji generalnej „Małopolska”.

- Startowałem w Karpackim Wyścigu Kurierów także w zeszłym roku, więc znałem ten etap. Pamiętałem, że poprzednio skończył się on finiszem z grupy i początkowo sądziłem, że podobnie będzie tak że tym razem. Szczególnie, że peleton jechał bardzo szybko i kasował każdy kolejny odjazd - opowiadał na mecie zwycięski Joep Steinbusch. - Jednak udało mi się załapać w odjazd w drugiej części etapu, a bardzo mocnym sprzymierzeńcem okazała się dla nas pogoda. Mieliśmy wiatr w plecy, co bardzo ułatwiło nam utrzymywanie przewagi, dzięki czemu dojechaliśmy na metę przed peletonem.

- Niestety, ponieważ nie jestem zbyt dobrym góralem, trudno będzie mi walczyć o obronę tej koszulki w kolejnych dniach. Oczywiście razem z kolegami zrobimy wszystko, żeby utrzymać ją jak najdłużej, ale myślę, że kiedy etapy staną się bardziej wymagające, przejąć ją spróbuje ekipa Delta Cycling Rotterdam. Wszystko będzie zależało od tego, jak ułoży się rywalizacja na kolejnych etapach - dodał Holender.

Karpacki Wyścig Kurierów 2018 - 1. etap: Veszprem - Papa, 150km:

Zwycięzca etapu: Joep Steinbusch (Wielerploeg Groot Amsterdam)
Lider klasyfikacji generalnej Małopolska: Joep Steinbusch (Wielerploeg Groot Amsterdam)
Lider klasyfikacji punktowej Gaz-System: Joep Steinbusch (Wielerploeg Groot Amsterdam)
Lider klasyfikacji sprinterskiej MOT: Mattia Bais (Cycling Team Friuli)
Lider klasyfikacji górskiej CCC: Nils Sinschek (Team LottoNL-Jumbo-DJR)
Lider klasyfikacji zawodników 19-20 lat Nitrogenmuvek: Niels Sinschek (Team LottoNL-Jumbo-DJR)
Lider klasyfikacji drużynowej (LOTTO): Wielerploeg Groot Amsterdam

Więcej informacji: Oficjalna strona KWK 

Poważne zmiany na 3 etapie wyścigu KWK2018

Z powodu uszkodzenia mostu na trasie 3. etapu Karpackiego Wyścigu Kurierów (30 kwietnia), którego trasa prowadzić miała z Niedzicy do Popradu, musieliśmy dokonać pilnej zmiany w programie wyścigu. W miejsce dotychczasowego etapu ze startu wspólnego rozegrany zostanie etap jazdy indywidualnej na czas na dystansie 2,5km. Czasówka odbędzie się na Słowacji w Starym Smokovcu.

Reha Plus Fizjoterapia Ryglice

Czytany 466 razy

Artykuły powiązane

W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…