środa, 18 kwiecień 2018 10:12

250. rocznica konfederacji barskiej

Napisał

W Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie dotyczące wspólnej organizacji uroczystości 250. rocznicy konfederacji barskiej w Lubczy.

W Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie Marszałka Władysława Ortyla z delegacją Powiatu Tarnowskiego na czele z Starostą Tarnowskim Romanem Łucarzem. Celem wizyty była wspólna organizacja uroczystości 250. rocznicy konfederacji barskiej. Miejscem obchodów będzie miejscowość Lubcza w powiecie tarnowskim oraz Jodłowa w powiecie dębickim.

Jak informuje Starostwo Powiatu Tarnowskiego, delegacja powiatu z Starostą Romanem Łucarzem oraz Radnym Powiatu Tarnowskiego Pawłem Augustynem przedłożyła Marszałkowi Władysławowi Ortylowi projekt uroczystości rocznicowych, który uzyskał poparcie i akceptację ze strony włodarza samorządu Podkarpacia.

Uroczystości planujemy zorganizować 16 września 2018 roku w Lubczy, gdzie na pograniczu tej miejscowości oraz Jodłowej w Województwie Podkarpackim, znajduje się monument i mogiły konfederatów barskich. Ten fakt zobowiązuje nas do szczególnego zaakcentowania 250. rocznicy konfederacji barskiej, podkreślenia patriotyzmu jej uczestników oraz utrwalenia w świadomości społecznej naszych mieszkańców, roli dziejowej jaką odegrali konfederaci barscy - mówi Starosta Tarnowski.

Obchody odbędą się w Lubczy, gdzie czasowo stacjonowało naczelne dowództwo konfederackie. Chcemy zaprosić na nie zarówno mieszkańców Małopolski, jak i Podkarpacia - uzupełnia Paweł Augustyn.

W organizację wydarzenia zaangażują się także przedstawiciele Gminy Jodłowa: Paweł Ciszczoń i Grzegorz Kita. Uczestniczący w spotkaniu Grzegorz Kita tłumaczy: - Na terenie Gminy  Jodłowa jest miejsce dużej bitwy konfederatów pod wzgórzem Dąbrowa w Dęborzynie z 5 maja 1770 roku. W samej Jodłowej znajdują się trzy krzyże, które są prawdopodobnie miejscem pochówku żołnierzy konfederackich. Warto zaznaczyć, że na naszym trenach działał i walczył również wspólny bohater Polski i USA - Kazimierz Pułaski.

Planowane uroczystości odbędą się 16 września 2018 roku w Lubczy.

Info: Starostwo Powiatu Tarnowskiego

Fotografia: Krzyż upamiętniający poległych w okolicy Ptasznika. Fot. Grzegorz Kita

Czytaj także: Jodłowianie uczcili poległych konfederatów, Program wydarzenia 16 września

Reha Plus Fizjoterapia Ryglice

Czytany 866 razy
Odsłon artykułów:
13271672

Odwiedza nas 69 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…