piątek, 30 marzec 2018 21:58

Trudności LO w Jodłowej

Napisał

W ostatnich tygodniach wokół szkoły w Jodłowej, która ma blisko 80 lat, toczy się dyskusja, kto ma ją utrzymywać.

Tarnowska Izba Rzemieślnicza Małej i Średniej Przedsiębiorczości zgłosiła starostwie powiatu dębickiego, że nie chce dalej prowadzić liceum w Jodłowej. Argumentuje to zmniejszeniem pieniędzy z subwencji oświatowej, które przeznaczył powiat. Izba chce wypowiedzieć umowę, mimo, że dotyczy ona okresu trzyletniego. Izba jest jednak otwarta na negocjacje.

Część radnych powiatu uważa, że skoro placówka została oddana gminie, a jej wójt deklarował wsparcie, to gmina powinna partycypować w jej utrzymaniu. Z kolei wójt Robert Mucha twierdzi, że szkoła w Jodłowej jest pod nadzorem powiatu, to nie powinien obniżać dotacji, tym bardziej, że ma on dobrą sytuację finansową, a podobne jednostki w Pilźnie i Dębicy mają wyższe dotacje. Dopatruje się tu podtekstów politycznych. Mieszkańcy, którzy licznie przybyli na sesję rady gminy, też chcą dalszego funkcjonowania placówki. Dyrektor LO Teresa Połoska jest tą sytuacją zaskoczona, tym bardziej, że tarnowska Izba dużo do tej pory zainwestowała, a szkoła według niej jest bardzo dobrze prowadzona.

Niedawno w budynku jodłowskiego liceum zorganizowano obrady komisji ds. edukacji rady powiatu dębickiego. Radni w trakcie spotkania opowiedzieli się ostatecznie za zabezpieczeniem odpowiednich środków ze strony zarządu powiatu. Obecnie trwają wyliczenia finansowe. 

Dodajmy, że Liceum Ogólnokształcące i mieszcząca się tu Branżowa Szkoła I Stopnia, zagrożona likwidacją, zostały przekazane dwa lata temu tarnowskiej Izbie Rzemieślniczej. W tym czasie dokonano m.in. termomodernizacji za ponad 900 tys. zł w ramach RPO. Przez ten okres liczba uczniów zwiększyła się z 20 do 100.

Szkoła w Jodłowej ma bogatą historię, która sięga okresu II wojny światowej, gdy w Jodłowej i Lubczy zorganizowano tajne nauczanie. W 1945 r. dzięki staraniom mieszkańca Lubczy Czesława Wojewody utworzono Gimnazjum im. ks. J. Lenartowicza w Lubczy, który był jego pierwszym dyrektorem. Ze względu na brak lokalu szkołę wkrótce przeniesiono do Jodłowej. Od 1947 r. działa tu państwowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. B. Głowackiego. W 1969 r. oddano do użytku nowy budynek szkolny.

Czytaj także: Nowe życie dla Liceum w Jodłowej

Fot. LO w Jodłowej - zdjęcie archiwalne

Reha Plus Fizjoterapia Ryglice

Czytany 1170 razy
Odsłon artykułów:
13071165

Odwiedza nas 201 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…