sobota, 03 marzec 2018 11:12

Maluch+

Napisał

Wręczono promesy w ramach Programu „Maluch+” na utworzenie nowych miejsc opieki przedstawicielom 14 małopolskich gmin. W powiecie tarnowskim z programu skorzystają gminy: Szerzyny, Wojnicz, Zakliczyn.

Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wraz z wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem wręczyli promesy w ramach Programu „Maluch+” na utworzenie nowych miejsc opieki przedstawicielom 14 małopolskich gmin: Nowy Wiśnicz, Czchów, Trzyciąż, Zakliczyn, Szczucin, Wojnicz, Niepołomice, Gmina Miejska Kraków, Gorlice, Liszki, Szerzyny, Tomice, Chełmek oraz Wolbrom. Uroczystość odbyła się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Nowe miejsca dla maluchów to nie tylko inwestycja w infrastrukturę i ułatwienia dla rodziców, lecz przede wszystkim to inwestycja w przyszłość, w rodzinę i w Polskę – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Program „Maluch+” wychodzi naprzeciw polskim rodzinom i jest bardzo ważnym komponentem polityki prorodzinnej. 

W 2017 roku dotacja dla Małopolski na utworzenie nowych bądź funkcjonowanie obecnych miejsc opieki nad dziećmi, przez podmioty działające na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, wyniosła ponad 14 mln zł, natomiast w roku 2018 na realizację ww. zadań Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznało podmiotom ponad 40 mln zł. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło na edycję „Maluch +” 2018 największą pulę środków od początku funkcjonowania programu. W 2018 roku jest to 450 mln zł, czyli prawie o 300 mln więcej niż w roku ubiegłym.

W 2018 roku, w porównaniu do roku ubiegłego, znacznie zwiększyła się liczba podmiotów, które złożyły wnioski o dofinansowanie utworzenia nowych miejsc opieki przeznaczonych dla dzieci do lat 3. Co ważne, zwiększyła się również łączna kwota dofinansowania.

W 2017 roku małopolskie gminy utworzyły 12 gminnych instytucji opieki, natomiast w roku 2018 zawnioskowały o środki na uruchomienie 14 kolejnych. Natomiast prywatni przedsiębiorcy z Małopolski w roku ubiegłym utworzyli 51 takich miejsc (w tym 2 we współpracy z uczelniami), a w 2018 roku złożono oferty, by otworzyć 81 nowych instytucji. W sumie w bieżącym w roku przyznano środki na utworzenie około trzykrotnie większej liczby miejsc (2 139) niż w roku 2017 (752). 

W ramach programu „Maluch +” w 2018 roku zwiększyła się również liczba dofinansowań z tytułu funkcjonowania instytucji opieki, w porównaniu z 2017 rokiem. 

W Małopolsce w 2017 roku dofinansowano funkcjonowanie miejsc opieki w 39 gminnych instytucjach opieki, natomiast w 2018 roku zawnioskowano o środki dla 45 tego rodzaju podmiotów. Natomiast małopolscy prywatni przedsiębiorcy otrzymali w ubiegłym roku dofinansowanie na funkcjonowanie 195 instytucji opieki nad dzieckiem, a w 2018 roku zawnioskowali o środki na dofinansowanie funkcjonowania aż 268 instytucji. Dodatkowo, od 2018 roku przeznaczono zwiększone środki na dofinansowanie w 24 instytucjach miejsc dla dzieci niepełnosprawnych do 500 zł na miejsce. 

Czytaj także: Budowa i remont obiektów w gminie Szerzyny„Maluch+” dla Zakliczyna

Info: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Reha Plus Fizjoterapia Ryglice

Czytany 445 razy
Odsłon artykułów:
13072970

Odwiedza nas 205 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…