wtorek, 27 luty 2018 21:21

Nadeszły mrozy

Napisał

Przed nami kolejne bardzo mroźne dni i noce. Przetaczająca się przez nasz kraj fala mrozów niesie śmiertelne zagrożenie dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku, czy bezradnych.

Tak niskie temperatury są szczególnie groźne są dla osób przebywających na świeżym powietrzu, będących pod wpływem alkoholu. Niemal każdego dnia docierają do opinii publicznej informacje o osobach, dla których dłuższe przebywanie na zewnątrz zakończyło się tragicznie.

Aby zapobiec takim sytuacjom tarnowscy policjanci prowadzą wzmożone działania na rzecz pomocy osobom bezdomnym, samotnym i bezradnym. Podczas pełnienia służby patrolują miejsca gromadzenia się bezdomnych, baczną uwagę zwracają na osoby przebywające na wolnym powietrzu, zwłaszcza będące pod wpływem alkoholu, sprawdzają pustostany, rejony dworców komunikacyjnych i przystanki. Informują osoby o miejscach gdzie w razie potrzeby uzyskać mogą doraźną pomoc i schronienie. O trudnej sytuacji potrzebujących powiadamiają też inne służby i instytucje pomocowe.

W wyniku działań, tylko minionej doby udało się pomóc trzem osobom, których pozostanie na mrozie mogłoby skończyć się tragicznie.

Wczoraj policjanci z Komisariatu Tarnów-Centrum pomogli mieszkańcowi Biadolin Szlacheckich, który rankiem mocno zziębnięty przebywał na Placu Dworcowym w Tarnowie. Policjanci umieścili go w nie zagrażającym jego zdrowiu, bezpiecznym miejscu.

Również wczoraj przed południem policjanci z Tarnowa interweniowali na jednej z ulic w centrum miasta. 56-letni bezdomny przewrócił się na ulicy i nie był w stanie samodzielnie wstać. Przebywanie na mrozie, zakończyło by się hipotermią. Policjanci wezwali na miejsce załogę pogotowia ratunkowego, która przewiozła wychłodzonego na oddział ratunkowy szpitala przy ul. Lwowskiej.

Wieczorem, po godzinie 20.00 patrolujący teren Ryglic dzielnicowy z Tuchowa zauważył w pustostanie chroniącego się przed mrozem bezdomnego. O zaistniałej sytuacji powiadomiona została instytucja pomocowa, a miejsce znalezienia mężczyzny objęto nadzorem.

Pamiętajmy, że także każdy z nas może pomóc. Apelujemy by nie pozostawać obojętnymi i reagować widząc osobę , której zdrowie lub życie, ze względu na trudne warunki pogodowe jest zagrożone. Zwracajmy uwagę na osoby śpiących na ławkach, nietrzeźwe, widząc je nie przechodźmy obojętnie - reagujmy. Zainteresujmy się też naszym najbliższym otoczeniem – może nasz sąsiad lub sąsiadka mieszkający samotnie potrzebują pomocy by przetrwać mrozy.

Co możemy zrobić ? Odpowiedź jest prosta - wystarczy wykonać telefon powiadamiając odpowiednie służby - Policję, Straż Miejską, czy też Pogotowie Ratunkowe, które udzielą pomocy.

Pamiętajmy nasze zainteresowanie i jeden telefon może uratować komuś życie.

KMP w Tarnowie

 

Czytany 853 razy
Odsłon artykułów:
13072963

Odwiedza nas 746 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…