sobota, 20 styczeń 2018 21:47

Uroczystości w Wierzchosławicach z udziałem Prezydenta

Napisał

W Wierzchosławicach miały miejsce Ogólnopolskie Obchody 144. rocznicy Urodzin Wincentego Witosa. W uroczystościach uczestniczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W niedzielę 21 stycznia w Wierzchosławicach w powiecie tarnowskim odbyły się uroczystości z okazji 144. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w roku 100-lecia odzyskania Niepodległości. W wydarzeniu uczestniczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Nie byłoby wolnej, niepodległej, suwerennej Polski, gdyby nie to, co zrobił dla niej Wincenty Witos kształtując postawę polskiej wsi, postawę polskiego chłopa, polskiego rolnika, wyciągając to, co w nich najlepsze - powiedział w Wierzchosławicach Prezydent RP Andrzej Duda.

Świętowanie rozpoczęło się Mszą Świętą koncelebrowaną w intencji Ojczyzny i polskich rolników w kościele parafialnym w Wierzchosławicach, którą odprawili m.in. Biskup Pomocniczy Diecezji Tarnowskiej Leszek Leszkiewicz, Biskup Pomocniczy Diecezji Kamienieckiej Jan Niemiec oraz kapelan Prezydenta RP ks. Zbigniew Kras. 

Później nastąpiło przejście pod Grób przywódcy chłopów polskich Wincentego Witosa na wierzchosławickim cmentarzu parafialnym, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów i odmówiono modlitwę.

Potem Prezydent zwiedził Muzeum Wincentego Witosa. Podczas wizyty w Wierzchosławicach towarzyszył mu Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski. 

Do Wierzchosławic przybyło wiele znanych osób, a także prawdziwe tłumy ludzi. Obecni byli przedstawiciele Rządu RP, parlamentarzyści, samorządowcy, rolnicy z różnych stron kraju oraz mieszkańcy Wierzchosławic i okolicznych miejscowości.

 

Popołudniu miała miejsce konferencja naukowa w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach. Gości przywitał Wojciech Włodarczyk, Przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”. W czasie spotkania przemówienie wygłosił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Głos zabrali także zaproszeni goście z Kancelarii Premiera, Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Środowiska.

Prezydent Andrzej Duda mocno podkreślił, że nie byłoby wolnej i niepodległej Polski, gdyby nie wszystko to, co zrobił Wincenty Witos - kształtując postawę polskiej wsi, polskiego chłopa i polskiego rolnika, wyciągając to, co w tych ludziach najlepsze. "Chociaż Witos został skrzywdzony przez polskie władze, a więc także przez Polskę, to nigdy złego słowa o Ojczyźnie nie powiedział, nie skarżył się nigdzie poza granicami, nie wzywał obcej pomocy".

W tym dniu swoją obecnością zaszczycił Marek Steindel, prawnuk Wincentego Witosa.

Organizatorem wydarzenia była „Solidarność” Rolników Indywidualnych oraz Powiat Tarnowski.

Fotorelacja: Marcin Bawiec

Zapowiedź wydarzenia: Uroczystości 144. rocznicy urodzin Wincentego Witosa.

Reha Plus Fizjoterapia Ryglice

Czytany 1368 razy
Odsłon artykułów:
13401515

Odwiedza nas 136 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…