czwartek, 11 styczeń 2018 10:56

Odpady Bio

Napisał

Od początku stycznia obowiązują brązowe pojemniki na odpady biodegradowalne.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska, koniecznym stało się wprowadzenie nowego rozwiązania dla gospodarstw segregujących odpady. Otrzymają one dodatkowy, brązowy worek na odpady biodegradowalne. To oznacza, że zamiast trzech: niebieski (papier), zielony (szkło), żółty (plastik) będą cztery worki. Konieczność segregowania odpadów biodegradowalnych obowiązuje od dnia otrzymania brązowego worka. Nie trzeba też segregować odpadów już nagromadzonych w pojemnikach na odpady zmieszane.

Do brązowego worka wrzucamy: liście, chwasty, trawę, rozdrobnione pędy i gałęzie roślin, pozostałości żywności. Nie powinny się w nim znaleźć: opakowania po środkach ochrony roślin, opakowania po produktach żywnościowych, ziemia, kamienie.

Czytaj także: Harmonogram odbioru śmieci w gminie Ryglice 2018

Info: UM w Ryglicach

Dodajmy też, że nie ma obowiązku oddawania śmieci bio, jeśli są one wykorzystane np. w kompostowniku, jako pasza dla zwierząt, jak często ma to miejsce w gospodarstwach na wsi. Rozważana jest ponadto w Polsce możliwość obniżki cen za wywóz śmieci w przypadku posiadania kompostownika.

Pojawienie się brązowych pojemników wiążę się z obowiązującym od 1 lipca 2017 r. na terenie całego kraju Wspólnego Systemu Segragacji Odpadów. Zmiany te wynikają z wymogów unijnych, według których recykling musi zwiększyć się do 50% - obecnie wynosi w Polsce ok. 25%. Więcej: Wspólny system segregacji odpadów

 

Czytany 758 razy
Odsłon artykułów:
12558124

Odwiedza nas 204 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…