poniedziałek, 08 styczeń 2018 21:14

Powiat tarnowski z nowym budżetem

Napisał

Stosunkowo dużo, bo około 35 mln zł władze Powiatu Tarnowskiego planują wydać w tym roku na wydatki majątkowe czyli przede wszystkim na inwestycje. Dochody do budżetu też będą rekordowe, gdyż szacuje się je na przeszło 145 mln zł.

W tegorocznym budżecie oprócz zabezpieczeń wydatków bieżących, co jest niezbędne, znacznie większą kwotę przeznaczamy na inwestycje czyli na rozwój powiatu. W porównaniu z ubiegłym rokiem kwota na nie wzrasta o 22 procent. W sumie blisko jedna czwarta budżetu 2018 roku to wydatki inwestycyjne - objaśnia Starosta Roman Łucarz.

Największą tegoroczną inwestycją powiatu będzie kompleksowa przebudowa drogi powiatowej przez Ładną, Skrzyszów, Łękawicę i Trzemesną. Przebudowany zostanie kolejny most, którym zarządza Starostwo - tym razem w Ołpinach. Udzielona zostanie pomoc finansowa Samorządowi Województwa Małopolskiego na wspólne przygotowanie przedsięwzięcia „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 973 Borusowa - Tarnów: odcinek Tarnów - Żabno”.

Sporym wyzwaniem będzie dokończenie adaptacji pomieszczeń dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dwudniakach. Przeprowadzona zostanie termomodernizacja trzech powiatowych szkół - LO w Tuchowie, CKZiU w Tuchowie oraz ZSP w Zakliczynie. Wymieniony zostanie dach na budynku ZSP w Żabnie, a w Powiatowej Przychodni Pedagogiczno-Psychologicznej zaadaptowane i zmodernizowane zostanie pomieszczenie od strony zachodniej. Przebudowane zostaną systemy grzewcze w Domu Pomocy Społecznej w Karwodrzy.

Dużą kwotę, bo prawie 10 mln zł zagwarantowano na wykonanie baz E-usługi w informacji przestrzennej powiatu tarnowskiego (środki na to przedsięwzięcie prawie w całości pochodzą z Unii Europejskiej i budżetu państwa). W ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej wykonywana będzie e-usługa edukacyjna.

W budżecie zapisane są także pieniądze na nowe nakładki asfaltowe na powiatowych drogach, dotacje dla samorządów gminnych na budowę chodników wzdłuż powiatowych dróg czy dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

Warto podkreślić, że sytuacja finansowa Powiatu Tarnowskiego jest bardzo dobra - wskaźnik łącznego zadłużenia do budżetu wynosi niespełna 20 procent i sytuacja ta niewiele zmienić się ma na koniec bieżącego roku.

Info: Starostwo Powiatu Tarnowskiego

Reha Plus Fizjoterapia Ryglice

Czytany 446 razy
Odsłon artykułów:
12173544

Odwiedza nas 130 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…