niedziela, 07 styczeń 2018 13:36

Niebezpieczne znalezisko

Napisał

W Szerzynach znaleziono niewybuch z czasów I Wojny Światowej.

W dniu dzisiejszym (7 stycznia) w godzinach przedpołudniowych wójt gminy Szerzyny otrzymał informację o znalezionym pocisku w lesie w Szerzynach. Po udaniu się na miejsce informacja została potwierdzona. Pocisk był widoczny, dł. ok. 30 cm z widocznym zapalnikiem.

Na niebezpieczne znalezisko natrafili podczas wycinki drzew w Szerzynach pracujący w lecie mężczyźni. Gdy osunęła się skarpa w lesie odsłoniła pocisk artyleryjski, który znajdował się tuż pod powierzchnią ziemi. Niewybuch wraz z zapalnikiem stanowił duże zagrożenie eksplozją.

Zgodnie z procedurą powiadomiono dyżurnego KMP w Tarnowie, który zadysponował patrol Policji. Po przyjeździe na miejsce patrol Policji wezwał OSP Szerzyny do pomocy przy zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Następnie na miejsce przyjechał oficer KMP Tarnów celem rozpoznania rodzaju pocisku i ewentualnego zagrożenia. Potwierdził, że jest to pocisk z okresu I Wojny Światowej z czynnym zapalnikiem.

Powiadomiony patrol saperski z Rzeszowa bezpiecznie przetransportował znalezisko na poligon celem jego neutralizacji.

Dodajmy, że w maju zeszłego roku podczas prac przy drodze gminnej w Szerzynach pracownicy wykopali dwa pociski artyleryjskie, które również stanowiły niebezpieczeństwo wybuchu. Wówczas była konieczność ewakuacji ponad 350 osób, większości dzieci z pobliskiej szkoły.

Tarnowska Policja zwraca się ze szczególnym apelem o nie podejmowanie prób samodzielnego przenoszenia tego typu znalezisk. Nieostrożne postępowanie może doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. W związku z tym należy jak najszybciej powiadomić dyżurnego, a miejsce oznaczyć do czasu przyjazdu patrolu.  

Fot. Kamil Nigborowicz

Info: wójt gminy Szerzyny, KMP Tarnów

Czytany 2075 razy
Odsłon artykułów:
12419337

Odwiedza nas 177 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…