czwartek, 28 grudzień 2017 10:58

Apel dotyczący fajerwerków

Napisał

Należy zachować szczególną ostrożność i rozsądek w używaniu fajerwerków. Koniecznie trzeba zapoznać się z instrukcją ich obsługi.

Policja apeluje, aby nie rzucać petard w ludzi, czy zwierzęta. Nie wolno fajerwerków „rozbierać” oraz podchodzić do niewybuchów i próbować ich ponownie odpalać. Nie wolno również stawiać odwrotnie niż jest to opisane w instrukcji obsługi. Materiałów pirotechnicznych nie wolno odpalać w dłoniach i bawić się nimi, stosować gdy jest się pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka. Zdrowy rozsądek nakazuje również, aby nie odpalać wyrobów pirotechnicznych z balkonów, dachów oraz tarasów.

Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny lub karze nagany (art. 83 §1 kw). W skrajanych przypadkach mogą zostać wyczerpane znamiona przestępstwa narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 160 kk) albo sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach (art 164 kk) – za co grozić może kilkuletnia kara pozbawienia wolności.

W Polsce obowiązuje bezwzględny zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18 roku życia. 

Dystrybucja materiałów pirotechnicznych obwarowanych jest też innymi przepisami prawa. 

Sylwestrowe pokazy pirotechniczne należy powierzyć profesjonalistom. Trzeba pamiętać również, że huk petard płoszy zwierzęta – szczególnie psy. 

Policja apeluje do rodziców o nadzór nad dziećmi oraz zwrócenie szczególnej uwagi na to jak i czym one się bawią, jak również do wszystkich sprzedawców by nie sprzedawać petard dzieciom i młodzieży do lat 18. Apelujemy także do osób dorosłych o szczególną rozwagę i ostrożność podczas używania fajerwerków.

Więcej informacji: KMP w Tarnowie

Czytany 455 razy
Odsłon artykułów:
12547881

Odwiedza nas 232 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…