poniedziałek, 04 grudzień 2017 20:00

Most w Pilźnie będzie nosił imię bohaterki

Napisał

Radni gminy Pilzno uchwalili, że odnowiony most na rzece Dulcza przy ul. Legionów w Pilźnie będzie nosił imię Józefy Rysińskiej ps. Ziuta.

Pomysłodawcą nadania imienia Józefy Rysińskiej dla obiektu jest Wojciech Trojan, prezes koła Polskiego Towarzystwa Historycznego w Pilźnie, autor książki o bohaterce „Orły – Sokoły Pilzna”.

Józefa Aniela Rysińska, ps. „Ziuta", urodziła się w Pilźnie i tu uczęszczała do Szkoły Powszechnej. Podczas okupacji hitlerowskiej była jedną z najaktywniejszych i najśmielszych oficerów łącznikowych, pracujących w Radzie Pomocy Żydom („Żegota"). Zajmowała się m.in. transportem dzieci żydowskich z getta pilźnieńskiego i okolic Pilzna do ochronek krakowskich, organizacją fałszywych dokumentów dla ukrywających się Żydów. Organizowała ucieczki z getta pilźnieńskiego, a po jego zamknięciu z getta w Dębicy. Wraz z matką ukrywała w swoim domu żydowską dziewczynkę. Za swoją postawę, narażanie życia i poświęcenie Józefa Rysińska, w 1966 r., została uhonorowana m.in. Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Józefa Rysińska zmarła w Krakowie w 1993 r. i została pochowana w rodzinnym Pilźnie.

Info: UM w Pilźnie

Czytany 496 razy
Odsłon artykułów:
12285120

Odwiedza nas 395 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…