wtorek, 07 listopad 2017 11:53

Festiwal Niepodległości trwa

Napisał

W Tarnowie trwa VI Festiwal Niepodległości - „Tarnów – Pierwsze Niepodległe”.

Prologiem Festiwalu był wykład Wojciecha Sypka oraz spotkanie autorskie z profesorem Janem Żarynem, które miało miejsce w starostwie powiatowym w Tarnowie.

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyła się tradycyjna Gala Festiwalu. W czasie uroczystości wręczono Ryngraf Niepodległości Andrzejowi Olejnikowi, prezesowi polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Świat Pracy oraz Szablę Niepodległości dla Karola Krasnodębskiego, działacza Solidarności

Po tej ceremonii miał miejsce Koncert Bardów. W tym roku pieśni patriotyczne Arkadiusza Kobusa wykonał zespół wokalny El Fuego, działającego przy Klubie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. 

We wtorek 7 listopada w kinie MARZENIE kończy się przegląd filmów dokumentalnych Krzysztofa Brożka (ostatnia projekcja - "zakazanego" filmu Tajne. spec znaczenia" o Lechu Wałęsie zaczęła się o godz. 12:00).

Spotkanie z reżyserem (tarnowianinem z pochodzenia) odbędzie się popołudniu o godzinie 17:00 w Piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury, przy Rynku 5. Podczas spotkania autor zaprezentuje fragmenty nowego dokumentu o Solidarności Walczącej.

Z kolei w środę 8 listopada planowany jest multimedialny wykład Antoniego Sypka o niezwykle zasłużonej dla polskiej niepodległości tarnowskiej rodzinie Stylińskich. Początek wykładu nastąpi o godzinie 17:00 w starostwie powiatowym, ul. Narutowicza 38.

W piątek 10 listopada o godzinie 11:00 na tarnowskim Rynku w świątecznym namiocie zorganizowana będzie debata z badaczami, pochodzącymi z wielu miast Polski południowo-wschodniej o chronologii zrywów niepodległościowych w Galicji i na Śląsku Cieszyńskim w październiku 1918 roku. Przed i po dyskusji będzie można wziąć udział m.in. w projekcjach pierwszych 10 filmów przygotowanych w ramach projektu "Pierwsi Niepodlegli".

W Tarnowskim Centrum Informacji (Rynek 7) można otrzymać pierwsze karty pocztowe i plakaty z limitowanej serii wydanej w ramach tego samego projektu. Karty i plakaty zawierające wizerunki i biogramy postaci najbardziej zasłużonych dla odzyskania niepodległości przed wiekiem w Tarnowie i regionie ukazywać się będą sukcesywnie przez cały rok. Można już zaczynać kompletować całą kolekcję.

Czytaj także: VI Festiwal Niepodległości i Święto 30 XPrzegląd filmów K. Brożka

Więcej: www.festiwal.intarnet.pl, www.facebook.com/festiwal.niepodleglosci

Reha Plus Fizjoterapia Ryglice

Czytany 523 razy
Odsłon artykułów:
12545039

Odwiedza nas 204 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…