poniedziałek, 28 sierpień 2017 18:13

Dożynki Powiatu Tarnowskiego w Gromniku

Napisał

W niedzielę 27 sierpnia w Gromniku miały miejsce Dożynki Powiatu Tarnowskiego. 

Niedzielne świętowanie rozpoczęła po raz pierwszy w historii polowa Msza św. Później nastąpił koncert Orkiestry Dętej OSP Siemiechów oraz obrzęd dożynkowy przygotowany przez zespół „Siemiechowianie”. Następnie starostowie dożynek Domicela Sterkowiec i Stanisław Kozłowski przekazali chleb na ręce starosty Romana Łucarza i wójta gminy Gromnik Bogdana Stasza.

W czasie uroczystości obecni byli m.in.: Senator RP Kazimierz Wiatr, Posłowie RP - Włodzimierz Bernacki, Michał Wojtkiewicz, Urszula Augustyn, Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, radni Sejmiku Województwa Małopolskiego - Anna Pieczarka, Grzegorz Kądzielawski, Wojciech Skruch oraz Adam Kwaśniak, Paweł Smoleń - Przewodniczący rady Powiatu Tarnowskiego, Zdzisław Maniak - Przewodniczący Rady Gminy Gromnik. Obecni byli ponadto burmistrzowie i wójtowie większości gmin z obszaru powiatu. Na dożynki przybyły także delegacje z Węgier i Francji.

W XIX Przeglądzie Wieńca Dożynkowego w kategorii wieńca tradycyjnego zwyciężył wieniec z gminy Wierzchosławice. Dwa równorzędne drugie miejsca przyznano wieńcom z gmin Radłów i Ryglice, zaś trzecie wieńcom z gmin Wietrzychowice i Ciężkowice. W kategorii wieńca współczesnego pierwsze miejsce wzięła gmina Żabno, drugie gmina Gromnik, a trzecie gminy Skrzyszów i Pleśna.

Sołtysem Roku 2016 ogłoszono Wojciecha Gądka, sołtysa Brzozowej w gminie Gromnik. Pozostali nominowani sołtysi otrzymali wyróżnienia. Wśród nich znaleźli się: sołtys Woli Lubeckiej Jerzy Kumięga, sołtys Szynwałdu Maria Żywiec, sołtys Żurowej Wiesław Szwandrok.

W czasie dożynek przyznano odznaczenia Ministra Rolnictwa Krzysztofa Jurgiela "Zasłużony dla rolnictwa". O wyróżnienia wnioskował przewodniczący Małopolskiej Izby Rolniczej w Tarnowie Paweł Augustyn w imieniu organizacji rolniczych. Odznaczenia, które wręczył wicewojewoda małopolski Józef Gawron oraz starosta tarnowski Roman Łucarz, otrzymali: Maria Stojak, Ewa Maduzia i Józefa Augustyn z Lubczy gm. Ryglice oraz Piotr Niemiec z gminy Rzepiennik Strzyżewski, Marek Burnat z gminy Pleśna, Grzegorz Duda z gminy Wietrzychowice, Marek Kogut z miasta Tarnowa - właściciel 60 hektarowego gospodarstwa. Wyróżnione osoby to nie tylko rolnicy, którzy w regionie tarnowskim pracują w szczególnie trudnych warunkach, ale także pracujące w rolnictwie gospodynie domowe.

Na zakończenie dożynek powiatowych odbył się koncert Eleni. 

Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty kulinarne i rękodzieła ludowego, realizowane w ramach projektu „Nasz Region, Nasza Tradycja - Nasze Dziedzictwo”, degustacje potraw regionalnych przygotowanych przez partnerów zagranicznych powiatu oraz koła gospodyń wiejskich, a także kolejna edycja akcji „Drogi bez promili”.

Dodajmy, że dożynkowe świętowanie powiatu poprzedziły sobotnie dożynki gminy Gromnik, w czasie których m.in. zagrał zespół Piersi. Z kolei w niedzielę w Bobowej odbyły się małopolskie dożynki. W konkursie wieńca zwyciężył trzeci raz z rzędu wieniec z Poręby Radlnej gm. Tarnów i będzie uczestniczył w ogólnopolskich dożynkach prezydenckich w Spale.

Info: Starostwo Powiatu Tarnowskiego, własne

Foto: Piotr Zięba

Reha Plus Fizjoterapia Ryglice

Czytany 2596 razy
Odsłon artykułów:
13185878

Odwiedza nas 178 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…