sobota, 29 lipiec 2017 17:53

Otwarcie Posterunku w Szerzynach i Powiatowe Święto Policji

Napisał

W sobotę 29 lipca w Szerzynach miało miejsce Powiatowe Święto Policji połączone z oddaniem do użytku Posterunku Policji.

Otwarcie Posterunku Policji w Szerzynach

W Szerzynach poświęcono i przywrócono po kilkunastu latach Posterunek Policji. Jak informuje Komenda Miejska Policji w Tarnowie, inicjatywa przywrócenia posterunku Policji w Szerzynach okazała się skuteczna. Po blisko piętnastu latach przerwy, 29 lipca br., uroczyście reaktywowano funkcjonowanie placówki mieszczącej się w wyremontowanych i odpowiednio wyposażonych pomieszczeniach.

W uroczystości wzięli udział: I wicewojewoda małopolski Józef Gawron, p.o. Komendant Wojewódzki Policji insp. Robert Strzelecki oraz zaproszeni goście. Wśród nich nie zabrakło parlamentarzystów, szefów służb mundurowych i instytucji, którzy na co dzień współpracują z Policją, przedstawicieli władz administracji rządowej i samorządowej województwa małopolskiego, przedstawicieli duchowieństwa na czele z biskupem Leszkiem Leszkiewiczem oraz diecezjalnym duszpasterzem i kapelanem policji ks. prof. Stanisławem Sojką.

Gości przywitał Komendant Miejski Policji w Tarnowie mł. insp. Mariusz Dymura oraz wójt gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd. Następnie wicewojewoda Józef Gawron przekazał klucze mł. asp. Mariuszowi Wójcikowi - kierownikowi nowego posterunku. Pomieszczenia, w których pracować będą policjanci poświęcił biskup Leszek Leszkiewicz. Koszty remontu, przystosowania i wyposażenia pomieszczeń na potrzeby tej jednostki Policji w całości pokrył wójt gminy Szerzyny.

To ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności i dla bezpieczeństwa publicznego. W posterunku służbę będzie pełniło pięciu policjantów, w tym dwóch policjantów patrolowych, dzielnicowy, policjant dochodzeniowy oraz kierownik do których każdy mieszkaniec gminy Szerzyny będzie mógł zgłosić się ze swoim problemem lub poinformować o zdarzeniu wymagającym policyjnej interwencji.

Jest to kolejny posterunek Policji przywrócony w tym roku w Małopolsce. 2 lutego br. reaktywowano bowiem Posterunek Policji w Zakliczynie. Planowane jest otwarcie placówek w Wojniczu i Żabnie. Przywracanie posterunków jest jednym z priorytetów działań rządu RP i MSWiA. 

Powiatowe Święto Policji

Na Małym Rynku w Szerzynach w sobotę 29 lipca w samo południe nastąpiły uroczystości Powiatowego Święta Policji. W czasie wydarzenia były odznaczenia, awanse, nagrody dla policjantów Tarnowa i powiatu tarnowskiego oraz osób zasłużonych dla wsparcia działań Policji.

Na uroczystość przybył insp. Robert Strzelecki p.o. Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie. W apelu z okazji 98. rocznicy powstania Policji oprócz kierownictwa tarnowskiego garnizonu, a także przełożonych odznaczanych policjantów, udział wzięli I wicewojewoda małopolski Józef Gawron, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia - Józefa Szczurek-Żelazko. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz innych służb mundurowych i instytucji współpracujących z Policją. Współgospodarzem uroczystości był wójt gminy Szerzyny – Grzegorz Gotfryd.

Uczestników powiatowych obchodów Święta Policji powitał komendant KMP w Tarnowie mł. insp. Mariusz Dymura oraz współgospodarz - wójt gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd.

Następnie rozpoczął się najważniejszym punkt apelu - wręczenie odznaczeń, medali i awansów na wyższe stopnie zasłużonym policjantom. W imieniu Prezydenta RP I wicewojewoda małopolski Józef Gawron wraz z insp. Robertem Strzeleckim i mł. insp. Mariuszem Dymurą odznaczyli Srebrnymi i Brązowymi Medalami Za Długoletnią Służbę, a w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - insp. Robert Strzelecki i mł. insp. Mariusz Dymura odznaczyli brązową Odznaką Zasłużony Policjant policjantów tarnowskiego garnizonu Policji.

W tym roku różnego rodzaju odznaczenia i medale otrzymało 13 policjantów służących na co dzień w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnowie.

Insp. Robert Strzelecki p.o. Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wraz z mł. insp. Mariuszem Dymurą Komendantem Miejskim Policji w Tarnowie wręczył akty mianowania na wyższe stopnie służbowe tarnowskim funkcjonariuszom.

W trakcie uroczystości medalami Za Zasługi dla Policji uhonorowani zostali Marcin Kiwior – Wójt Gminy Skrzyszów (srebrny), Dawid Chrobak – Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn, oraz Marek Karaś – Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski (obaj brązowy). Medale przypiął p.o. Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Robert Strzelecki oraz Komendant Miejski Policji w Tarnowie mł. insp. Mariusz Dymura.

 

 

Na zakończenie przemówił I Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron, który podziękował policjantom za pełną oddania służbę, odczytano list skierowany do uczestników uroczystości przez wicemarszałka województwa małopolskiego Stanisława Sorysa. Kolejno głos zabrali Józefa Szczurek-Żelazko – sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Roman Łucarz – starosta tarnowski, diecezjalny duszpasterz i kapelan policji ks. prof. Stanisław Sojka. Następnie życzenia policjantom garnizonu tarnowskiego złożył insp. Robert Strzelecki p.o. Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, podkreślając bardzo dobrą pracę.

Apel uświetniła orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Żurowej z kapelmistrzem i tamburmajorem Piotrem Dudą. Uroczystościom towarzyszył poczet sztandarowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Obchody powiatowe Święta Policji cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy Szerzyny, którzy licznie przybyli na tą uroczystość. Goście mieli okazję odwiedzić namioty z ekspozycjami - sprzętem policyjnym oraz materiałami edukacyjnymi. Dla najmłodszych przygotowano liczne atrakcje, w czasie których policjanci Wydziału Ruchu Drogowego oraz Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie promowali bezpieczeństwo podczas wakacyjnego wypoczynku w domu i nad wodą.

Info: KMP Tarnów, własne

Galeria zdjęć. Fot.  J.Siemek

Zapowiedź wydarzenia: Święto Tarnowskiej Policji w Szerzynach

Czytany 4111 razy
Odsłon artykułów:
13185905

Odwiedza nas 139 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…