sobota, 20 maj 2017 21:08

Spotkania, wykłady, kwiat dla bohatera

Napisał

W najbliższych dniach w Tarnowie będą miały miejsce ważne wydarzenia o charakterze patriotycznym.

24 maja (środa) do Tarnowa przybywa Anna Maria Anders senator RP, sekretarz stanu w aancelarii premiera, pełnomocnik premiera do spraw dialogu międzynarodowego, córka generała Władysława Andersa.

Wizyta rozpocznie się w Zabawie, gdzie Anna Maria Anders zwiedzi tamtejsze Sanktuarium Bł. Karoliny Kózka oraz obejrzy ekspozycję oryginalnych szczątków amerykańskiego samolotu transportowego Dakota, który uczestniczył w akcji III Most. Złoży również wiązankę kwiatów przy pomniku w Wał Rudzie upamiętniającym akcję przeprowadzoną nocą z 25 na 26 lipca 1944 roku, polegającą na dostarczeniu kurierów rządu RP na uchodźctwie na tereny okupowanej Polski i w drodze powrotnej zabranie elementów zdobytej tajnej broni Hitlera – rakiety V-2.

O godz. 12.15 Minister na terenie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie (przy ul. Mościckiego) uruchomi tabliczkę z kodem QR poświęconą 16 Pułkowi Piechoty Ziemi Tarnowskiego. Na tabliczce znajdował się będzie kod, który po zbliżeniu z telefonem (z aplikacją QR Ride) prezentował będzie na jego ekranie najważniejsze wydarzenia i zdjęcia związane z historią 16 PP, przygotowane przez członków sekcji historycznej CKiW OHP.

16 Pułk Piechoty Ziemi Tarnowskiej od 1919 do 1939 roku stacjonował w Tarnowie na terenie obecnej siedziby CKiW OHP. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, brak też udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Piękną kartę jego żołnierze zapisali w Armii Krajowej, w której szeregach walczyli po rozbiciu oddziałów. Najbardziej znaną jego formacją był batalion „Barbara”, który stoczył słynną bitwę na Jamnej oraz brał udział w spektakularnej akcji III Most, której wartość dla losów II wojny światowej jest nie do przecenienia.

Następnie otwarta zostanie wystawa poświęcona osobie gen. Władysława Andersa oraz bitwie pod Monte Cassino.

O godz. 13.00 odbędzie się konferencja prasowa w sali CKiW OHP, w której oprócz córki gen. Władysława Andersa uczestniczył będzie również Starosta Roman Łucarz, dyrektor gabinetu Wicepremiera oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Grzegorz Kądzielawski, a także dyrekcja CKiW OHP.

Potem Anna Maria Anders uda się na Cmentarz Legionistów Polskich w Łowczówku, a o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Starosta Powiatowego przy ul Narutowicza spotka się z przedstawicielami organizacji i środowisk patriotycznych w Tarnowie oraz Powiecie Tarnowskim. Spotkanie jest otwarte.

Dzień później (czwartek 25 maja) w tym samym miejscu, ale o godz. 18:00 zapraszamy na pierwszy z cyklu kilkudziesięciu lokalnych wykładów historycznych, odbywających się w ramach przygotowań do jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości. Pierwszym prelegentem w naszym cyklu będzie ks dr. Ryszard Banach, który opowie nam o początkach diecezji tarnowskiej i historii Kościoła tarnowskiego pod koniec XVIII i na początku XIX wieku.

25 maja przypada także kolejna rocznica zamordowania przez komunistów rtm. Witolda Pileckiego.

Przypominamy Państwu o naszej corocznej akcji "Kwiat dla Bohatera", w ramach której mieszkańcy Tarnowa i okolic przez cały dzień (o dowolnej porze) mogą oddać hołd temu narodowemu bohaterowi, poprzez przyniesienie kwiatów na Most imienia Witolda Pileckiego (w ciągu ulic Starodąbrowska -Mostowa).

Jak wiemy, wciąż nie odnaleziono miejsca, gdzie złożono zwłoki bodaj największego współczesnego bohatera narodowego. Nie tylko dlatego miejsce naszej lokalnej akcji wydaje się najwłaściwszym do okazania hołdu tej heroicznej postaci, wciąż niewystarczająco znanej rodakom i anonimowej dla reszty świata.

Każdy kwiat się liczy ! Bukiety z kwiatów polnych szczególnie mile widziane. Najlepiej przewiązać kwiaty wstążeczką przy barierce lub słupkach, aby po nich nie deptano.

Charakter naszej akcji pamięci nie wiąże się praktycznie z żadnymi wyrzeczeniami ze strony jego uczestników. Indywidualną lub zbiorową (np. klasową) wizytę na moście można swobodnie dostosować do zajęć wykonywanych tego dnia i dotrzeć tam o dowolnej porze.

Nasz apel jest prosty: przybądźcie na Most z kwiatem w takim momencie jaki Wam odpowiada, ale tam po prostu przyjdźcie ! Zachęćcie też jak najwięcej swoich znajomych, rodzinę, aby uczynili podobnie. Pamiętajmy o Rotmistrzu. Trzeba dać świadectwo.

Info: Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości, Festiwal Niepodległości, Starostwo Powiatu Tarnowskiego

Czytany 1840 razy
Odsłon artykułów:
13056312

Odwiedza nas 222 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…