niedziela, 23 kwiecień 2017 11:55

Tak było w Szynwałdzie

Napisał

W sobotę 22 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie miała miejsce prezentacja albumu zawierającego dzieje miejscowości na starych fotografiach i dokumentach.

"Szynwałd - tak było. Historia Szynwałdu na starych fotografiach i dokumentach" jest jedną z najobszerniejszych publikacji tego typu w regionie tarnowskim. Na ponad 300 stronach zawarte jest 600 fotografii i dokumentów. Najstarszy dokument sięga roku 1655, a zdjęcia pochodzą z XIX i XX wieku. Do powstania dzieła zaangażowało się dziesiątki osób i instytucji. Wydawnictwo współfinansowała Gmina Skrzyszów. 

Promocję albumu zorganizowało Stowarzyszenie Mój Szynwałd wraz z miejscową Biblioteką Publiczną. Na spotkanie przybyło wiele osób. Całość poprowadził Bartłomiej Mącior, prezes stowarzyszenia.

Podczas spotkania dr Jan Hebda wygłosił wykład pn. "Od poddanego do obywatela. Droga tarnowskich chłopów do Polski".

Zbieranie starych zdjęć i dokumentów podjęło się Stowarzyszenie Mój Szynwałd wraz z Biblioteką Publiczną w Szynwałdzie. Do akcji włączyła się ponadto Parafia NMP Szkaplerznej, Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum.

W trakcie kilku lat przygotowań do niniejszej publikacji zebrano kilka tysięcy fotografii od kilkudzieisęciu osób, nawiązano kontakt z licznymi instytucjami dla pozyskania materiałów archiwalnych, odbyło się także wiele spotkań i przepracowano społecznie setki godzin. W własnym zakresie dokonano reprodukcji cyfrowej zdjęć, przygotowano teksty.


Fot.: Autorzy wydawnictwa - Piotr Zięba, Anna Mądel, Bartłomiej Mącior, Ewelina Wójtowicz, Stanisław Podraza

Wydawcą publikacji  jest Stowarzyszenie Mój Szynwałd. Praca powstała pod redakcją Anny Mądel z Biblioteki Publicznej w Szynwałdzie. Przygotowanie do druku dokonała Teresa Stańczyk, a druk i oprawę - Poligrafia Redemptorystów.

Zapowiedź wydarzenia: Szynwałd na starej fotografii.

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Fot. Piotr Zięba, Justyna Kielian, Paulina Góra, Janusz Siemek

Reha Plus Fizjoterapia Ryglice

Czytany 3228 razy
Odsłon artykułów:
13056223

Odwiedza nas 231 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…