niedziela, 27 listopad 2016 15:10

160 lat kolei tarnowskiej

Napisał

W sobotę 26 listopada miała miejsce konferencja z okazji 160-lecia kolei w Tarnowie.

Z okazji jubileuszu w Sali Muzeum w budynku Dworca Kolejowego w Tarnowie zaprezentowane najpierw referaty. Rafał Pietrończyk mówił nt. modernizacji linii kolejowej E30/C-E 30 na odcinku Kraków-Rzeszów etap III. Jerzy Hydzik opowiadał o historii powstania kolei na terenie Tarnowa. Referat oparł o materiały opracowane przez Krzysztofa Jasińskiego. Krzysztof Galas wygłosił referat o tarnowskich parowozowniach. Leszek Zakrzewski zaproponował temat parowozów unikalnej konstrukcji z początków kolei Kraków –Dębica. Marek Kostyrzewski zaprezentował wspomnienia elektryfikacji linii Kraków - Medyka.

Tarnowscy kolejarze i uczestnicy Konferencji zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą wybuch bomby zegarowej w przechowalni bagażu dworca kolejowego w Tarnowie 28 sierpnia 1939 roku. W wyniku eksplozji zginęło w tym miejscu 20 osób, a 35 zostało rannych. Znicze zostały zapalone również pod pomnikiem upamiętniającym pierwszy transport kolejowy 753 więźniów do Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimiu.

W czasie uroczystej Konferencji Krzysztof Jasiński z PKP CARGO S.A. w Tarnowie w imieniu Kolejarzy Węzła PKP Tarnów odebrał okolicznościowe listy – pisma gratulacyjne z okazji 160 Lat Kolei w Tarnowie oraz Święta Kolejarza. Skierowali je m.in.: Roman Ciepiela - Prezydent Tarnowa, Adam Kwaśniak – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, lek. Marta Owczyńska – Dyrektor Centrum Medycznego KOL-MED w Tarnowie, Stanisław Oczkowicz – Dyrektor GRUPA AZOTY, Jacek Sumera – Prezes Naczelnej Organizacji Technicznej w Tarnowie.


Fot. dzięki RDN Małopolska

Krzysztof Jasiński- mieszkaniec Zabłędzy, przygotował pierwsze obszerne kolejowe opracowanie: Kalendarium 160 Lat Kolei w Tarnowie, które będzie wkrótce zaprezentowane w niniejszym portalu. Na podstawie tych materiałów został wygłoszony jeden z wyżej wymienionych referatów nt. historii tarnowskiej kolei. Krzysztof Jasiński od 20 lat jest inicjatorem i pomysłodawcą wielu wydarzeń kolejowych na Węźle PKP Tarnów m.in. w latach: 1996, 2006, 2011 i 2016 roku organizował jubileusze kolei w Tarnowie i Tuchowie, pociągi retro w Tarnowie i Tuchowie, 2010 rok - uroczyste otwarcie po remoncie dworca kolejowego w Tarnowie połączone z przejazdem pociągu retro do Tuchowa. Dodajmy, że w niniejszym portalu relacjonował wydarzenia związane z koleją oraz prezentował wielokrotnie fotorelacje z różnych wydarzeń z okolic Tuchowa i nie tylko.


Stacja Tarnów po uruchomieniu linii kolejowej ok. 1860 r. Z archiwum autora Kalendarium

Organizatorem tarnowskiej konferencji jubileuszowej było Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Krakowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa w Krakowie, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu. Patronat honorowy objął Roman Ciepiela – Prezydent Tarnowa. w Skład komitetu organizacyjnego weszli: Marek Błeszyński - przewodniczący oraz Anna Bujak, Jerzy Hydzik, Krzysztof Jasiński, Małgorzata Michałek i Leszek Zakrzewski.

Foto: K. Jasiński i RDN Małopolska

 

Czytaj także: Pociąg retro na tuchowskiej stacji

Czytany 3181 razy
Odsłon artykułów:
13615398

Odwiedza nas 342 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…