wtorek, 15 listopad 2016 10:58

Festiwalowe nagrody dla M. Żychowskiej, A. Sypka i chor. R. Głowackiego

Napisał

W poniedziałek w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyła się Gala V Festiwalu Niepodległości. Podczas kulminacyjnej imprezy całorocznego cyklu edukacyjno- kulturalnego organizowanego oddolnie przez lokalne środowiska patriotyczne trójce wybitnych społeczników wręczono festiwalowe nagrody.

"Ryngrafy Niepodległości" dostały się w ręce legendarnego już lokalnego badacza i popularyzatora historii Tarnowa Antoniego Sypka i byłego opozycjonisty, pedagoga twórcy reaktywacji ruchu strzeleckiego w naszym regionie chorążego Romana Głowackiego."Szablę Niepodległości"otrzymała dr druhna Maria Żychowska, harcerka i wybitna historyk- regionalistka, autorka wielu kompleksowych opracowań dotyczących harcerstwa, konspiracji niepodległościowej w Tarnowie w latach I wojny światowej, polskiego państwa podziemnego i zmagań z komunizmem, w tym monumentalnego trzytomowego dzieła "Represje komunistyczne w Tarnowskiem 1945- 1956".


Chor. Roman Głowacki, Maria Żychowska, Antoni Sypek

Podczas Gali ponowiono apel do tarnowskich samorządowców, aby ustanowili w dniu 30 października (w dniu rocznicy wybuchu zrywu niepodległościowego, który dał  miastu i okolicy niepodległość, jako pierwszym w kraju) lokalne narodowe święto, zobowiązując wszystkie instytucje publiczne do godnych obchodów i systematycznego upowszechnienia wiedzy o zwycięskim tarnowskim powstaniu. Ogłoszono również zawiązanie Otwartego Społecznego Komitetu Obchodów Stulecia Niepodległości w Tarnowie, którego pierwszym zadaniem będzie ufundowanie i wykonanie okolicznościowej tablicy, na której wymienieni zostaną wszyscy znani z nazwiska aktywni uczestnicy tarnowskiego zrywu w nocy z 30 na 31 X 1918 r. Tablica zostanie odsłonięta w roku 2018.

Gali tradycyjnie towarzyszył Koncert Bardów. Z recitalem patriotycznym wystąpił Jan Kondrak - poeta, kompozytor i wokalista, uczestnik działań opozycji demokratycznej w latach 80-tych, jeden z bardów "Solidarności" i przyjaciel najsłynniejszych bardów tamtej epoki.


Koncert Bardów. Jan Kondrak

Tekst, foto: Festiwal Niepodległości

Czytany 1135 razy
Odsłon artykułów:
13630686

Odwiedza nas 140 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…