sobota, 05 listopad 2016 13:59

Uroczystości w Łowczówku i Słotowej

Napisał

Zbliżają się obchody XVIII Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku. Na uroczystości Powiatu Tarnowskiego przybędzie Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. W niedzielę, 6 listopada odbędzie się poświęcenie odnowionego cmentarza wojskowego w Słotowej.

Uroczystości powiatowe

Zbliżają się obchody XVIII Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku. 6 listopada na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku ponownie zgromadzą się mieszkańcy Powiatu Tarnowskiego, aby oddać hołd bohaterom naszej niepodległości. Zlot poprzedzi konferencja „Ślady wielkiej wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego”, zaplanowana na 4 listopada w Pleśnej.

Do uczestnictwa z Zlocie zapraszają mieszkańców ziemi tarnowskiej Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Burmistrz Tuchowa Adam Drogoś oraz Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik.

XVIII Zlot Niepodległościowy na cmentarzu w Łowczówku rozpocznie się o godz. 11.00. Mszą św. w intencji Ojczyzny, poległych i zmarłych Legionistów. Po Mszy św. odbędzie się ceremonia oficjalna z apelem pamięci i salwą honorową oraz złożeniem przez delegacje wieńców przy kaplicy cmentarnej.

Od godz. 13.00 na terenie przy cmentarzu tradycyjnie śpiewne będą pieśni legionowe przy ognisku, natomiast Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A udostępnią ekspozycję sprzętu wojskowego.

Zloty Niepodległościowe w Łowczówku mają rangę powiatowych obchodów Święta Odzyskania Niepodległości, jak również upamiętniają bój stoczony w grudniu 1914 roku przez I Brygadę Legionów Polskich pod Łowczówkiem.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz odda hołd poległym i zmarłym Legionistom podczas niedzielnych (6 listopada) uroczystości patriotycznych w Łowczówku. Minister potwierdził swój udział w Powiatowych Obchodach Święta Niepodległości i XVIII Zlocie Niepodległościowym na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku. Wystąpienie Ministra Antoniego Macierewicza planowane jest podczas dalszych uroczystości.

Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A udostępnią ekspozycję sprzętu wojskowego.

Dla uczestników uroczystości wydawana będzie również wojskowa grochówka.

Przypomnijmy, iż w dniach od 22 do 25 grudnia 1914 roku Legioniści Polscy zapisali chlubną kartę w dziejach oręża polskiego, walcząc u boku armii austro-wegierskiej z armią carską pod Łowczówkiem. W trakcie tej bitwy zginęło 128 żołnierzy Legionów, w tym 38 oficerów, 342 Legionistów zostało rannych, kilkunastu dostało się do niewoli. Odparto jednak kilkanaście kontrataków rosyjskich, wzięto do niewoli ponad 600 jeńców, w tym 18 oficerów. Bój pod Łowczówkiem zajmuje ważne miejsce w tradycji legionowej, a sam cmentarz wojenny w Łowczówku, od czasów II Rzeczypospolitej do dnia dzisiejszego, jest miejscem szczególnej pamięci o polskiej drodze do Niepodległości.

Z kolei 4 listopada w Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna odbędzie się już druga konferencja z cyklu „Ślady wielkiej wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego. Legiony - cmentarze wojenne - dziedzictwo”.

Zaplanowane zostały trzy wystąpienia: prof. dr hab. Andrzej Olejko „Działania lotnicze na froncie wschodnim wielkiej wojny 1914-1915”; dr Paweł Juśko - „Od Oleandrów do Łowczówka. Legiony Polskie na froncie wschodnim Wielkiej Wojny do grudnia 1914 roku. Aspekty militarne i polityczne”; Piotr Filip - „Gustaw Łowczowski - żołnierz, dyplomata, emigrant”. W programie przewidziano także projekcję filmu dokumentalnego „Łowczówek 14” oraz prezentację wydawnictwa „Dziedzictwo wielkiej wojny w krajobrazie oraz pamięci. Powiat tarnowski i gmina Pleśna - wspólne wyzwanie”.

Początek konferencji o godz. 9.00. Organizatorami konferencji są Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik oraz Lokalna Grupa Działania - Dunajec Biała. Projekt uzyskał dofinasowanie Województwa Małopolskiego.

Poświęcenie cmentarza wojskowego w Słotowej

W niedzielę, 6 listopada odbędzie się poświęcenie odnowionego cmentarza wojskowego w Słotowej. Uroczystość rozpocznie msza św. o godz. 10 w miejscowym kościele, następnie przewidziano nieszpory na cmentarzu, który odzyskał pierwotny wygląd z ok. 1918 roku.

- Cmentarz jest "perełką" naszej miejscowości już nie tylko z uwagi na malownicze usytuowanie na wzniesieniu, z którego można podziwiać Pasmo Brzanki, Liwocz, a nawet Tatry przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Nagrobki wraz z tablicami i krzyżami zostały pięknie odnowione. Warto odwiedzić cmentarz w Słotowej - podkreśla Paweł Bożek, radny ze Słotowej.

Nekropolią od lat opiekują się mieszkańcy i strażacy ochotnicy, systematycznie kosząc trawę i zapalając znicze na grobach 30 żołnierzy austrowęgierskich i rosyjskich poległych w 1915 roku.

W ostatnim czasie przeprowadzono prace rekonstrukcyjno-odtworzeniowe na cmentarzach wojennych w Słotowej, Łękach Górnych oraz Pilźnie. Wszystkie remontowane cmentarze są obiektami zabytkowymi, podlegającymi szczególnej ochronie. Należą do wielkiego zespołu zachodnio galicyjskich cmentarzy wojennych, w którego skład wchodzi ponad 400 obiektów. Pretendują one do wpisania jako zespół na listę obiektów dziedzictwa kulturowego, stanowiąc trwałą pamiątkę ważnych wydarzeń nie tylko w skali kraju, ale także w wymiarze europejskim.

Info: Starostwo Powiatu Tarnowskiego, Urząd Miejski Pilzna

Reha Plus Fizjoterapia Ryglice

Czytany 1784 razy
Odsłon artykułów:
13616100

Odwiedza nas 133 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…