poniedziałek, 10 październik 2016 15:20

Mapa zagrożeń w naszej okolicy

Napisał

Od kilku dni każdy obywatel naszego kraju ma wpływ na bezpieczeństwo w swoim najbliższym otoczeniu. W naszej okolicy zgłoszono już pierwsze zagrożone miejsca. Na mapie znalazł się Tuchów, Ryglice, Lubcza, Jodłowa, Przeczyca, Szerzyny, Czermna.

Interaktywne narzędzie pozwala mieszkańcom na wskazanie miejsc, w których zagrożone są bezpieczeństwo lub porządek publiczny. 

Dzięki Krajowej Mapie każdy mieszkaniec może przekazywać Policji informację o zagrożeniu bez konieczności wychodzenia z domu. Narzędzie umożliwia obywatelom jeszcze łatwiejszy kontakt z funkcjonariuszami i daje możliwość dbania o bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy.

Do tej pory odnotowano ponad 650 tys. odsłon mapy. Użytkownicy za jej pośrednictwem dokonali 52 tys. zgłoszeń.

Na mapie zgłoszono już ponad dwadzieścia niebezpiecznych miejsc w naszej okolicy. Status potwierdzenia uzyskały: Lubcza - Nadole - przekraczanie dozwolonej prędkości, Czermna - dzikie wysypisko śmieci, Szerzyny - nieprawidłowe parkowanie w centrum Szerzyn, Tuchów - ul. Jana Pawła II - nieprawidłowe parkowanie. Na weryfikację czekają kolejne miejsca: nieprawidłowe parkowanie na ul. Partyzantów i w Rynku w Tuchowie, niebezpieczne wypalanie traw przy ul. Wałęgi w Tuchowie, spożywanie alkoholu w Rynku w Ryglicach, akty wandalizmu i spożywanie alkoholu w centrum Jodłowej, nadmierna prędkość samochodów na drodze Dęborzyn - Bielowy i w Nowodworzu.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została uruchomiona we wszystkich województwach. Podczas prac nad Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa prowadzono szerokie konsultacje. Odbyło się około 12 tys. spotkań, w których uczestniczyło 217 tys. osób. W lipcu tego roku odbył się również pilotaż, podczas którego Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została wdrożona w trzech garnizonach policji. Później stopniowo wprowadzano ją w kolejnych województwach. Dzięki opiniom użytkowników sukcesywnie usuwano usterki. Narzędzie to nadal jest na bieżąco uaktualniane i rozwijane. W Małopolsce mapa działa już od września. Czytaj: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w Małopolsce

Mapa dostępna jest na stronie www.policja.pl. Jej budowa pozwala bezproblemowo, wręcz intuicyjnie, korzystać z niej każdemu obywatelowi – w przypadku wątpliwości dotyczących poruszania się po mapie i dodawania zgłoszeń, internauci mogą skorzystać z instrukcji obsługi dostępnej na tej samej stronie. Mieszkańcy mogą zaznaczyć na mapie określony obszar i wskazać, jakie zagrożenie ich zdaniem na nim występuje. Do wyboru jest 25 kategorii obejmujących m.in. miejsca, w których dochodzi do aktów wandalizmu, używane lub sprzedawane są środki odurzające, czy przekraczana jest dozwolona prędkość na drodze. Każda informacja przekazywana jest do miejscowej Policji, która sprawdza zasadność zgłoszeń. Dzięki bieżącej aktualizacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy mieszkaniec może sprawdzić czy jego zgłoszenie zostało już sprawdzone, czy jest jeszcze w trakcie weryfikacji.

Użyteczność Mapy potwierdziła się już kilkukrotnie. Mimo, że obywatele często zgłaszają drobne, uciążliwe sprawy, to dzięki nim doszło już do zatrzymań, m.in. dilerów narkotykowych, osób poszukiwanych czy zwykłych wandali.

Policja przypomina, że z mapy należy korzystać w sposób rozsądny. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę. Mapa nie służy do informowania o zdarzeniach, które zagrażają życiu lub zdrowiu. W przypadkach konieczności podjęcia przez policję natychmiastowej interwencji, należy korzystać z numerów alarmowych: 112 i 997.

Internautom została udostępniona skrzynka kmzb(at)policja.gov.pl, na którą można zgłaszać uwagi i spostrzeżenia dotyczące funkcjonowania mapy.

Krajowa Mapa Zagrożeń - sprawdź zagrożenie, dodaj miejsce

Źródło: KMP Tarnów, opracowanie własne wg mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

Reha Plus Fizjoterapia Ryglice

Czytany 2315 razy
Odsłon artykułów:
13073090

Odwiedza nas 174 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…