czwartek, 06 październik 2016 08:31

W okolicy powstanie wielki gazociąg

Napisał

Na północnych obrzeżach naszej okolicy będzie budowany gazociąg. W przyszłości popłyną ogromne ilości gazu głównie przez obszar gminy Pilzno.

Fragment ogólnopolskiej inwestycji będzie realizowany także na terenie kilku gmin województw małopolskiego i podkarpackiego. Gazociąg będzie prowadził z tłoczni gazów w miejscowości Strachocina w powiecie sanockim do Pogórskiej Woli w powiecie tarnowskim. W przyszłości gaz popłynie m.in. przez gminę Kołaczyce, Brzostek, Jodłowa, Pilzno, Skrzyszów. W gminie Jodłowa gazociąg położony będzie w Dęborzynie. W gminie Pilzno znajdzie się on w miejscowościach: Jaworze Górne, Bielowy, Strzegocice, Słotowa, Zwiernik oraz Łęki Górne. Ostatni odcinek zostanie zbudowany w Pogórskiej Woli na terenie gminy Skrzyszów.

Inwestycja ma rozpocząć się w pierwszych miesiącach przyszłego roku, a jej zakończenie planowane jest przed 2020 rokiem. Gazociąg będzie miał długość 98 km i średnicę 1000 mm. Będzie on stanowił odcinek magistrali 700 mm Hermanowice - Pogórska Wola. Szacunkowa wartość inwestycji to 430 mln zł.

Inwestycja powstanie zgodnie z nowelizacją ustawy energetycznej. Pozwoli to bardzo sprawnie rozprowadzić surowce energetyczne po całym kraju, włączyć się w międzynarodowy system gazociągów i w pełni zostanie wykorzystany potencjał nowego terminalu LNG w Świnoujściu. Do roku 2023 planowana jest budowa odcinka z Pogórskiej Woli do miejscowości Tworzeń na Górnym Śląsku, a później - nitki z Pogórskiej Woli do Jarosławia na Podkarpaciu.

Gazociąg przyniesie także korzyści poszczególnym gminom. GAZ-SYSTEM S.A. będzie corocznie odprowadzał podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Jak informuje gmina Pilzno, będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnych. Ponadto wszyscy właściciele nieruchomości, na których zlokalizowany będzie nowy gazociąg otrzymają odszkodowanie z tytułu wybudowania inwestycji.

 

Czytany 1979 razy
Odsłon artykułów:
13271685

Odwiedza nas 93 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…