poniedziałek, 29 sierpień 2016 20:41

Dożynkowe świętowanie Powiatu Tarnowskiego w Szerzynach

Napisał

W niedzielę 28 sierpnia rolnicy Powiatu Tarnowskiego złożyli dziękczynienie za plony. Gospodarzem tegorocznego wydarzenia była Gmina Szerzyny.

Uroczystości szerzyńskie rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym w Szerzynach pod przewodnictwem ks. bp. Leszka Leszkiewicza.

Za tegoroczne zbiory dziękowali rolnicy z całego Powiatu Tarnowskiego. Twórcy ludowi z szesnastu gmin poświęcili wieńce dożynkowe.

Przy miejscowej szkole przebiegały dalsze uroczystości. Starostowie osiemnastej edycji dożynek powiatowych, Ewa Ryba z Ołpin i Leszek Hycnar z Szerzyn przekazali chleb na ręce Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza i Wójta Gminy Szerzyny Grzegorza Gotfryda.

Do Szerzyn przywieziono chleb z Węgier. W Szolnoku odbyło Święto Pieczenia Chleba Regionu Karpat, w którym tradycyjnie uczestniczyła tarnowska delegacja.

W czasie niedzielnych dożynek w Szerzynach obecni byli także przedstawiciele z Francji.

Na tę jedną z najważniejszych uroczystości powiatowych Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach przygotowało specjalny program: wystąpiła m.in. Orkiestra Dęta OSP Szerzyny wraz z mażoretkami oraz zaprezentowano tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu lokalnych artystów.

W czasie wydarzenia przeprowadzona była zbiórka pieniędzy na rzecz Julii Głowacz z Komorowa. Więcej: Pomoc dla Julki w czasie dożynek powiatowych

Na dożynkach odbył się kolejny raz konkurs wieńca dożynkowego. W kategorii wieńca tradycyjnego pierwsze miejsce jury przyznało grupie wieńcowej z Ołpin z gminy Szerzyny. Kolejne miejsca zdobyła delegacja z Uniszowej gm. Ryglice oraz reprezentacja gminy Rzepiennik Strzyżewski z Olszyn.

W kategorii wieńca współczesnego za najpiękniejszy wieniec uznano dzieło z Poręby Radlnej gm. Tarnów. Będzie on uczestniczył w dożynkowym konkursie Małopolski. Kolejne miejsca przyznano dla prac z gminy Pleśna i Wietrzychowice.

W tym roku Starostwo Powiatu Tarnowskiego podniosło nagrody pieniężne dla wszystkich uczestników konkursu.

W czasie dożynek powiatowych ogłoszono wyniki konkursu na Najlepszego Sołtysa Powiatu Tarnowskiego. Wyróżnieni zostali następujący samorządowcy: Roman Gabryel z Ołpin gm. Szerzyny, Andrzej Marcinek z Lubczy gm. Ryglice, Stanisław Starostka z Łękawicy gm. Skrzyszów, Kazimierz Baran z Lubaszowej i Grażyna Czop z Kielanowic gm. Tuchów oraz Adam Nitsch, Krzysztof Prusak, Józef Frańczak,  Jolanta Rutka, Stanisław Ptak, Marek Wiatr, Józef Sikoń, Andrzej Malik, Anna Nowak, Stanisława Kleszczyk i Marian Woźny.

Zwieńczeniem imprezy był koncert grupy Small Cafe z wokalistką Natalią Kawą, koncert Łukasza Zagrobelnego i zabawa taneczna z zespołem Keyss.

Relacja filmowa. Fot. Stanisław Podraza: https://www.youtube.com/watch?v=29LX6I1o4tk Kanał YT

Galeria zdjęć

Fot. Piotr Zięba, Janusz Siemek oraz Zdzisław Wójtowicz

Patronem medialnym wydarzenia był Lokalny portal informacyjny Ryglice-okolice.pl

Zapowiedź wydarzenia

Artykuł może być aktualizowany

Czytany 4164 razy
Odsłon artykułów:
13056225

Odwiedza nas 255 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…