wtorek, 14 czerwiec 2016 10:41

Zanieczyszczony Tuchów i okolica

Napisane przez

Tuchów znalazł się czołówce rankingu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najbardziej zanieczyszczonych miejsc na kontynencie.

Miasto nad Białą znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w regionie i wyprzedza nawet Tarnów oraz Śląsk. Według WHO miasto nad Białą w Europie zajmuje 16 pozycję wśród najbardziej zanieczyszczonych miast. Na czarnej liście znajduje się aż 33 miasta w Polsce.

Powodem tej sytuacji jest nie tylko tradycyjne ogrzewanie mieszkań węglem i drzewem, a także spalanie odpadów np. plastików oraz wypalanie nieużytków. Sprawę pogarsza duży ruch samochodów przez centrum miasta spowodowany brakiem obwodnicy. Unoszący się nad miastem smog wynika z położenia geograficznego - miasto zlokalizowane jest w kotlinie zamkniętej dużymi wzgórzami, zamykającymi przed naturalną wentylacją.

Monitoring jakości powietrza jest prezentowany przez stronę internetową Urzędu Miejskiego w Tuchowie, a także na portalu Wrota Małopolski w Krakowie. 

Trudności ze zdrowym powietrzem, szczególnie w okresie zimowym, mają także inne miejscowości okolicy i regionu położone w dolinach. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie (WIOŚ) monitoruje Tuchów, ale całkiem możliwe, że miejscowości obok znajdują się w podobnej sytuacji.

Tymczasem, jak informuje Urząd Marszałkowski w Krakowie, w województwie będzie realizowany projekt zintegrowany LIFE, który ma pomóc w walce z zanieczyszczaniem powietrza w Małopolsce. Najważniejszymi założeniami LIFE jest utworzenie sieci eko-doradców w małopolskich gminach, którzy będą: wspierać wdrażanie „Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego”, pozyskiwać środki zewnętrzne na działania ograniczające emisję zanieczyszczeń oraz mobilizować mieszkańców do włączenia się w te działania. Dodatkowo będzie funkcjonowało Centrum Kompetencji, z którego będą mogły korzystać wszystkie samorządy lokalne – znajdą tam fachową bazę wiedzy i szkolenia. Planuje się również utworzenie międzyregionalnej bazy źródeł emisji dla Małopolski, Czech i Słowacji wraz z modelowaniem jakości powietrza.

Obecnie uczestnictwo w projekcie LIFE wyraziło 59 gmin i jeden związek międzygminny. Samo Województwo Małopolskie będzie musiało przez 8 lat przeznaczyć na to zadanie ok. 3,6 mln zł. W sumie wartość całego projektu LIFE wyniesie ok. 17 mln euro (71 mln zł), z czego dofinansowanie unijne wynosi 42 mln zł. Projekt będzie realizowany do końca 2023 r.

Czytany 1659 razy
Odsłon artykułów:
12916508

Odwiedza nas 682 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…