poniedziałek, 08 luty 2016 01:00

Plany ochrony w Paśmie Brzanki

Napisał

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego przedstawił plan ochrony dla trzech parków i ostatnio poddał go do publicznego wglądu.

Projekt planu ochrony dotyczy trzech parków, a w szczególności znajdujących się w nich obszarów Natura 2000. Wśród lokalizacji znalazły się dwie z Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki: „Ostoja w Paśmie Brzanki” oraz „Liwocz”. 

Projekt planu ochrony wykłada się do publicznego wglądu do 21 lutego 2016 r. włącznie. Zainteresowane osoby i jednostki organizacyjne mają prawo składać wnioski, zastrzeżenia i uwagi do projektu planów ochrony. Do przestrzegania specjalnych zaleceń będą zobowiązane nadleśnictwa lasów państwowych, jak i również prywatni właściciele tych miejsc. Z kolei samorządy gmin będą musieć uwzględnić te obszary w planach swoich jednostek. Szczegóły: zpkwm.pl

„Ostoja w Paśmie Brzanki” zajmuje powierzchnię 788.9 ha i znajduje się na terenie gminy Gromnik, Tuchów, Ryglice. Z kolei "Liwocz" ma 327.7 ha (39,57 ha w woj. małoolskim) i zlokalizowany jest w obszarze gminy Szerzyny, Skołyszyn i Brzyska. Miejsca te zostały w 2011 roku zatwierdzone Decyzją Komisji Europejskiej specjalnym obszarem ochrony siedlisk Natura 2000 zgodnie z tzw. unijną dyrektywą siedliskową. Czekają obecnie na zatwierdzenie statusu specjalnych obszarów ochrony. Chodzi tu głównie o ochronę lasów, a także innych cennych gatunków roślin i zwierząt oraz zabytków i krajobrazów.

Obszar "Liwocz" znajduje się na terenie miejscowości Czermna gm. Szerzyny, natomiast „Ostoja w Paśmie Brzanki” na obszarze gminy Tuchów i Ryglice w miejscowościach: Buchcice, Burzyn, Jodłówka Tuchowska, Karwodrza, Lubaszowa, Łowczów, Meszna Opacka, Piotrkowice, Trzemesna, Zabłędza, Dąbrówka Tuchowska, Siedliska, Uniszowa.

Opracowanie własne - Ryglice-okolice.pl

Czytany 1041 razy
Odsłon artykułów:
13556855

Odwiedza nas 265 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…