środa, 14 październik 2015 02:00

W gminie Ryglice wybrano projekty budżetu obywatelskiego

Napisał

W gminie Ryglice po raz pierwszy głosowano nad projektami tzw. budżetu obywatelskiego. Dużą liczbą głosów wybrano cztery projekty.

Mieszkańcy gminy Ryglice mogli w tym roku zaplanować własne projekty i poddać je pod głosowanie. Taki sposób decydowania bezpośrednio przez ludzi o przeznaczeniu pewnej kwoty jest już znany w niektórych samorządach np. w gminie Tuchów i w Tarnowie.

Mieszkańcy gminy Ryglice złożyli 14 projektów do kwoty 100 tys. zł. Pula pieniędzy przeznaczona na ten cel to 350 tys. zł. Głosowanie odbywało się w dniach 2 - 11 października.

Urząd miejski na profilu na Facebooku podał zwycięzców głosowania:

1. Piękny i nowocześnie wyposażony park rekreacyjno - dydaktyczny wokół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Ryglicach
2. Razem dla Bezpieczeństwa - Szkolenie z zakresu pomocy przedmedycznej dla dzieci i młodzieży, podniesienie kompetencji strażaków ochotników przez szkolenie KPP
3. Lubcza wieś Królewska
4. Wyłożenie nawierzchni placu zabaw matami gumowymi przy Przedszkolu Publicznym w Ryglicach

Jak podaje urząd miejski, uprawnionych do głosowania było 9.703 osoby, w głosowaniu wzięły udział 4.304 osoby, oddano głosów ważnych 4.053, a głosów nieważnych 251.

Trzeba tu dodać, że 41,7% oddanych głosów ważnych nie jest frekwencją (liczbą głosujących, która jest w tym przypadku wyjątkowa duża), ale ilością oddanych głosów - a dokładnie podanych numerów Pesel. Głosowanie odbywało się poprzez podanie tego numeru w formularzu ankiety za pomocą drogi internetowej. Weryfikacji poddany został wiek i miejsce zamieszkania posiadacza Pesel, ale nie to, kto konkretnie głosował. Taki sposób głosowania budził zresztą wśród niektórych wątpliwości. Nie mniej jednak wysoki wynik w ankiecie świadczy o dużym zaangażowaniu niektórych osób na rzecz zaproponowanego projektu w jego opracowaniu, zareklamowaniu i w samym procesie głosowania. W jakimś stopniu "obywatelskość" budżetu mogła zostać tu spełniona.

Czytany 2175 razy
Odsłon artykułów:
16487637

Odwiedza nas 159 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…