Śmieci kosztują. Ranking gmin 2014

15 lutego 2014
Autor :  

Nowa ustawa śmieciowa, która obowiązuje od kilku miesięcy, choć posiada cenne walory ekologiczne, stanowi duże obciążenie dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Widać to dobrze na zestawieniu, które dziś prezentujemy.

W gospodarstwach domowych o mniejszej liczbie osób najmniej za odbiór śmieci płacą mieszkańcy gminy Jodłowa, Pilzno, Radłów, Żabno, Brzostek. Przy większej liczbie osób najtaniej jest w gminie Lisia Góra, Brzyska, Gromnik, Wietrzychowice, Jodłowa.

Poniżej przedstawiamy ranking opłat za odpady komunalne we wszystkich gminach powiatu tarnowskiego i trzech gminach z województwa podkarpackiego - powiatu jasielskiego i dębickiego. W większości gmin ceny raz przyjęte nie uległy zmianie. Tylko w nielicznych przypadkach stawki zmieniły się - np. w gminie Ryglice (podwyżka), w gminie Tarnów (obniżka). Trzeba też dodać, że ceny w niektórych gminach zostały też obniżone np. przez ulgę prorodzinną np. w gminie Pilzno, Tuchów, w Tarnowie. W niektórych gminach istnieją ulgi innego rodzaju np. dla starszych, samotnych osób np. w gminie Wojnicz, Lisia Góra. Te uwagi należy uwzględnić przy odczytywaniu poniższych wykresów.

Ceny za śmieci, powiat tarnowski
Gospodarstwo 1- osobowe
(cyfry oznaczają stawkę w złotówkach za odbiór śmieci segregowanych)

Ceny za śmieci, powiat tarnowski
Gospodarstwo 2- osobowe

Ceny za śmieci, powiat tarnowski
Gospodarstwo 3- osobowe

Ceny za śmieci, powiat tarnowski
Gospodarstwo 4- osobowe

Ceny za śmieci, powiat tarnowski
Gospodarstwo 5- osobowe

Ceny za śmieci, powiat tarnowski
Gospodarstwo 6- osobowe


W prezentowanych wykresach podane są ceny za śmieci segregowane.
Istnieje niewielka możliwość błędów w podanych statystykach.

Z lewej strony podane są kwoty w złotówkach.

Dawniej oddawanie śmieci w naszej okolicy było dużo tańsze. Obecnie jest zbyt drogo, ale istnieją możliwości tańszego gospodarowania śmieciami. To jest zadanie, które powinny podjąć przyszłe rządy i samorządy, to od nich zależy ile wydamy pieniędzy w śmieci.

Skąd biorą się wysokie ceny za odpady komunalne?
Jednym z minusów ustawy śmieciowej jest fakt, że przetarg w danej gminie może wygrać tylko jedna firma. Każdy monopol, także i ten, wpływa niekorzystnie na ceny.
Duże oszczędności w gminie może dać posiadanie własnych sortowni, biogazowni, spalarni itd. Różnice w powyższym zestawieniu cen za śmieci w gminach spowodowane jest m.in. przez te czynniki.
Szary obywatel jest skazany na niemały haracz, natomiast okazuje się, że w Polsce wybrane grupy ludzi mogą na śmieciach zarabiać. Posegregowane śmieci w większości przypadków stanowią surowce wtórne, na których można zarobić, albo przynajmniej mniej stracić. I tak np. niektóre duże sklepy sprzedają śmieci jako surowce wtórne dla firm specjalizujących się w ich zbieraniu. Sklepy te znacznie oszczędzają koszta związane z gospodarką odpadami.

W podanych powyżej danych mogły znaleźć się błędy.
Źródło opracowania: BIP
Niniejszy artykuł można kopiować i wykorzystywać do publikacji wyłącznie za zgodą autora.

Odsłon artykułów:
11283695

Odwiedza nas 146 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…