poniedziałek, 20 marzec 2023 16:29

Głusi i niedosłyszący równouprawnionymi na drodze

Napisał

Policjanci ruchu drogowego z Tarnowa w siedzibie Polskiego Związku Głuchych w Tarnowie wspólnie z ks. Damianem Migaczem, który był jednocześnie tłumaczem języka migowego, przypomnieli o przepisy ruchu drogowego dla pełnoletnich uczestników ruchu drogowego niesłyszących i niedosłyszących.

Inicjatorem spotkania na wniosek samych zainteresowanych był ks. Damian Migacz Diecezjalny Duszpasterz Kierowców, który jednocześnie pełnił rolę tłumacza języka migowego. Jest to szczególna grupa osób, gdzie przekaz informacji jest utrudniony. Podobnie, jak każdy z nas są oni takimi samymi uczestnikami ruchu drogowego i są zobowiązani do respektowania i korzystania z obowiązujących przepisów. Podczas spotkania uczestnicy poznali szczegółową interpretacje przepisów oraz mieli okazję na bieżąco uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Tematyka spotkania dotyczyła m.in.

  • obowiązku stosowania korytarza życia,
  • zasad „jazdy na suwak”, czyli kontynuowanie jazdy na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu, gdy nie istnieje możliwość poruszania się pasem z powodu wystąpienia przeszkody,
  • przewożenia osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc w dowodzie rejestracyjnym,
  • zasad zachowania się kierujących i pasażerów podczas kontroli drogowej,
  • zasad korzystania z hulajnóg elektrycznych, urządzeń do transportu osobistego, urządzeń wspomagających ruch,
  • podkreślono ważność przepisów ruchu pieszych,
  • przypomniano zasady nowej ewidencji punktów karnych, warunki recydywy drogowej,
  • poinformowano o zmianach kar grzywny nakładanych w drodze mandatu karnego,

Ponadto przy współpracy z Fundacją Pomagam Głuchym z Tarnowa podjęto nowatorską inicjatywę. Fundacja przekaże do dyspozycji funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie specjalne karty komunikacyjne. Karty w formie tablic będą wykorzystywane podczas kontroli drogowych do usprawnienia komunikacji funkcjonariusza z głuchoniemym kierującym. Należy podkreślić, że kierujący niedosłyszący i niesłyszący stosowali na swoich pojazdach specjalne piktogramy. Natomiast odstąpiono od tej praktyki, a sami zainteresowani są wdzięczni, że nie muszą upubliczniać swojej niepełnosprawności.

Szkolenie przeprowadził Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Tarnowie podinsp. Sebastian Bąk. W prelekcji uczestniczyło 30 osób. Wszyscy uczestnicy wyrazili swoje zadowolenie ze szkolenia oraz za podjęte inicjatywy w zakresie poprawy bezpieczeństwa w ich środowisku.

Inf.: Komenda Miejska Policji w Tarnowie

Czytany 104 razy
Odsłon artykułów:
16783632

Odwiedza nas 83 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…